Jak przygotować się na zimę? Przegląd najlepszej odzieży na zimowe szaleństwo

Portrait of three female skiers standing together on snow covered mountain

Dobór odpowiednich ubrań na zimowy wyjazd to jeden z elementów jego powodzenia. Najgorszym uczuciem jest brak możliwości cieszenia się wyjazdem przez towarzyszący chłód lub przemoknięcie ubrań. Z tego powodu warto wcześniej zastanowić się, jak ma wyglądać spędzanie zimowego czasu i dobrać odzież adekwatne do pogody, formy aktywności oraz jej intensywności.

Bielizna termoaktywna – co kupić na zimę?

Sezon zimowy to fantastyczny moment, aby udać się na wypoczynek. Mroźne powietrze w połączeniu z ciepłymi promieniami słońca potrafią niesamowicie wpłynąć na samopoczucie, szczególnie jeśli przy tym zadba się o aktywne spędzanie czasu. Takie warunki wymagają odpowiedniego ubioru. Właściwym kierunkiem jest sięgnięcie po ubrania outdoorowe – są lekkie, szyte z myślą o ruchu, a dzięki odpowiednim materiałom chronią przed zimnem. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ubrania termoaktywne. Bielizna narciarska zbudowana jest w taki sposób, aby utrzymywać stałą temperaturę, jednocześnie chroniąc przed zapoceniem.

Dodatek w materiale w postaci wełny merino sprawa, że całkiem cienki materiał może być wystarczającym ubraniem pod kurtkę puchową. Względnie lekkie połączenie zapewni właściwą cyrkulację powietrza i będzie odpowiednie na zimowy trekking, narty biegowe czy jeżdżenie na łyżwach. Niektórzy mogą być w pełni usatysfakcjonowani, nosząc wyłącznie bieliznę termoaktywną i polarową bluzę termiczną, które sprawdzą się szczególnie w bezwietrzną pogodę.

Jaki rodzaj kurtki wybrać?

Odpowiednio dobrana kurtka na zimę to ważny element samopoczucia na zimowym wyjeździe. Zależnie od rodzaju aktywności i jej częstotliwości jest kilka opcji. Kurtki puchowe są lekkie, ale mogą łatwo przemoknąć, dlatego są świetnym wyborem przy ładnej pogodzie oraz sportach, w których ciągle jest się w ruchu. To dobry wybór na górski spacer w słoneczny dzień, kulig, zwiedzanie miasta, trekking lub odpoczynek w schronisku między zjazdami ze stoku.

Bezpośrednio na narty lub snowboard lepiej wybrać grubsze kurtki oznaczone jako nieprzemakalne i wykonane z materiału, który jest odporny na uszkodzenia w wyniku potencjalnych nacięć lub otarć. Kurtki narciarskie są przeznaczone właśnie do tego, a dzięki swoim właściwościom zapewniają ochronę oraz wygodę w trakcie szaleństw na stoku. Będą też lepszym wyborem, gdy pogoda na stoku nie dopisuje. Dzięki grubszej budowie takie kurtki zapewniają ochronę przed chłodem. Świetnie nadadzą się również na wyjazdy w miejsca, gdzie temperatura nie wzrasta powyżej zera oraz na wieczorne wypady narciarskie.