Jak przygotować rower do sezonu 2020? 5 rad

Choć dla niektórych sezon rowerowy trwa przez cały rok, inni z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe rezygnują z jazdy zimą. Odstawiając rower na kilka miesięcy do garażu, przekładają ewentualną jego konserwację na późniejszy czas. Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami i już wkrótce będzie można odbyć pierwszą rowerową przejażdżkę, dlatego właśnie teraz jest dobry moment, aby zrobić przegląd roweru i przygotować go do sezonu.

Jak dbać o rower?

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na serwis i zastanawiasz się, jak samemu przygotować rower do sezonu, mamy dla Ciebie kilka cennych rad i wskazówek, dzięki którym przywrócisz swój sprzęt do stanu używalności. Pamiętaj jednak, że w sytuacji, gdy pojawi się konieczność większych napraw ze względu na brak specjalistycznych kluczy i sprzętów, konserwacja roweru w domowych warunkach może się nie udać. Mimo wszystko spróbuj wykonać podstawowe czynności na własną rękę, bo jeśli naprawa nie będzie skomplikowana, sporo zaoszczędzisz.

Czyszczenie roweru

Zacznij od dokładnego umycia swojego sprzętu, aby pozbyć się zalegającego na nim kurzu i brudu. Czyszczenie roweru z użyciem myjki ciśnieniowej pewnie byłoby bardzo wygodne, jednak nie jest zbyt dobrym pomysłem. Co prawda oczyści ona rower, ale przy okazji woda, piasek i inne zanieczyszczenia dostaną się do miejsc, gdzie nie powinno ich być.

Znacznie lepiej w tym przypadku sprawdzą się tradycyjne metody pielęgnacji. Do umycia roweru wykorzystaj specjalne szczotki, które pozwolą Ci dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.

Regulacja przerzutek w rowerze

Zapewne zdajesz sobie sprawę, jak uciążliwa jest jazda na rowerze z niewyregulowanymi przerzutkami, które w dodatku ciężko chodzą. Powodem takiego stanu rzeczy może być brud, dlatego pierwsze co musisz zrobić, to dokładnie wyczyścić przerzutki. Potem oceń stan pancerzy od przerzutek i linek. Jeśli okaże się, że są one zardzewiałe, wymień je.

Jakie ciśnienie w rowerze?

Trudno byłoby wyjechać w trasę na nienapompowanych oponach, dlatego koniecznie sprawdź, jakie jest w nich ciśnienie. Optymalne ciśnienie zapewni dobrą przyczepność i zagwarantuje przyjemność z jazdy. Jeśli będzie za wysokie, jazda będzie uciążliwa, a każdy mały kamyczek i dziura na drodze odczuwalna.

Kontrola świateł rowerowych

Światła to obowiązkowy element wyposażenia każdego roweru, nawet gdy Twój jednoślad jest w nie zaopatrzony, upewnij się, że działają. Nie mając sprawnych świateł przy rowerze, narażasz się nie tylko na mandat, jako że według obowiązujących przepisów światła dla roweru są obowiązkowe, ale przede wszystkim stwarzasz duże zagrożenie na drodze zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Przygotowanie roweru do sezonu – zakup rowerowych gadżetów

Przegląd zrobiony, rower wyczyszczony, możesz wyruszać w trasę. Nie zapomnij tylko zabrać ze sobą odblaskowego gadżetu, który poprawi Twoją widoczność i jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo podczas jazdy.

Najpopularniejszym odblaskowym elementem, znanym i cenionym nie tylko przez rowerzystów, ale też pieszych i biegaczy, jest kamizelka odblaskowa na rower. Kamizelka odblaskowa rowerowa jest lekka, idealnie przylega do ciała, dzięki czemu jej noszenie nie sprawia dyskomfortu i nie odbiera przyjemności z jazdy.

Ale odblaski dla rowerzystów to nie tylko kamizelka odblaskowa. Jednoślad można też ubrać w specjalne rękawy odblaskowe na rower. Są łatwe w montażu i sprawdzają się w każdych warunkach pogodowych. Znajdziesz je w sklepach internetowych, jak na przykład Kamizelki Odblaskowe.

Jeśli w nadchodzącym sezonie planujesz rowerowe eskapady, solidny przegląd roweru to wręcz konieczność. Pamiętaj, że jazda na niesprawnym rowerze może mieć fatalne w skutkach konsekwencje, a chyba nie chcesz zaczynać sezonu od kontuzji. Od uszczerbku na zdrowiu mogą uchronić Cię też odblaski. Gadżety odblaskowe są małe, niepozorne i kosztują przysłowiowe grosze, a mogą uratować życie.