Jak prawidłowo zadbać o swoją matę do jogi?

Zakup odpowiedniej maty do jogi to jedynie połowa sukcesu. Aby móc cieszyć się jej właściwościami i pięknym wyglądem przez długi czas, trzeba odpowiednio zatroszczyć się również o jej pielęgnację.

Troska o maty do jogi

Poszczególne typy materiałów, z których wytwarza się maty do jogi, wymagają określonego typu pielęgnacji. Dzięki temu tworzywo z którego mata powstała może zachować swoje właściwości – a Ty nie musisz obawiać się o podrażnienia wywołane kontaktem z zabrudzoną powierzchnią.

Mata do jogi to sprzęt do ćwiczeń – z tego względu jej konstrukcja zapewnia trwałość i wytrzymałość. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby mata do jogi mogła służyć jak najdłużej, trzeba odpowiednio o nią zadbać.

  • Regularnie czyść powierzchnię maty

Czyszczenie maty jest kluczowe aby komfortowo z niej korzystać. Do tego celu trzeba posłużyć się lekko zwilżoną ściereczką lub dedykowanym do tego preparatem. Wybór produktów dedykowanych do czyszczenia mat do jogi znaleźć można m.in. w ofercie Sklepu Jogina.

  • Nie wystawiaj maty na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych

Aplikuje się to zwłaszcza do mat wykonanych z kauczuku. Nie toleruje on bezpośredniej ekspozycji na słońce, gdyż łatwo się odbarwia. Podobne zjawisko może zajść jednak także w przypadku materiałów syntetycznych oraz korka, zwłaszcza jeśli jest dekorowany wypalanym wzorem.

  • Chroń matę przed wilgocią

Po intensywnych ćwiczeniach mata może być nieco wilgotna. Warto ją przetrzeć i zostawić do całkowitego wyschnięcia. Nie zwijaj jej, jeśli wciąż jest wilgotna, gdyż może prowadzić to do rozwoju pleśni. Maty nie powinno się suszyć na kaloryferze.

  • Wchodź na matę boso

To jasne, że aby chronić powierzchnię maty, nie powinno się wchodzić na nią w butach. Ćwiczymy boso lub w specjalnych skarpetkach.

Mata do jogi – czyszczenie to podstawa

Matę do jogi można czyścić na różne sposoby, stosując w tym celu gąbkę lub ściereczkę, a także dodatek składników myjących. Jeżeli mata ma gładką i mało lepka powierzchnię, do jej czyszczenia nada się zwilżona ściereczka z mikrofibry lub gąbeczka. Polecamy jednak sięgnąć po opcję pośrednią i zaopatrzyć się w ściereczki z celulozy.

Jeśli unikasz stosowania detergentu, postaw na domową recepturę. Tak otrzymany płyn pomoże szybko odświeżyć i zdezynfekować powierzchnię maty. Najlepiej sprawdzi się woda z dodatkiem octu. Na 300 ml wody wystarczy łyżka stołowa białego octu. Obawiasz się nieprzyjemnego zapachu? Pomoże dodatek olejku eterycznego. Postaw na olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, eukaliptusowy lub cynamonowy. Na taką ilość płynu wystarczy od 5 do 10 kropli. Taki środek można przelać do buteleczki z atomizerem i używać go między sesjami.

Jeśli mata jest poważnie zabrudzona, stosuj niewielką ilość wody i zadbaj o to, aby mata w pełni wyschła przed jej schowaniem. Niezależnie od materiału wykonania nie zaleca się, aby namaczać maty, zwłaszcza te kauczukowe i korkowe. Taka technika nie sprawdzi się w przypadku mat z warstwą wykonaną z konopii, a w przypadku maty z pianki – zwyczajnie nie da efektu. Niektóre maty można prać w pralce, ale zwykle jasno informuje o tym producent.

Jak prać matę do jogi?

Istnieją modele mat z powłoką z mikrofibry. O ile ich baza jest wykonana z pianki EVA lub PVC, niektórzy producenci dopuszczają pranie takiej maty w pralce lub w wannie.

Zatem, jak prać matę do jogi? Cóż, najlepiej na sucho. Czyszczenie maty do jogi najczęściej przebiega na sucho lub przy użyciu najmniejszej możliwej ilości wody lub delikatnie działającego detergentu. To ważne szczególnie w przypadku gdy mata do jogi jest wykonana z naturalnych materiałów, takich jak kauczuk lub korek. To materiały zachwycające swoimi właściwościami – ale jednocześnie dość wymagające pod względem konserwacji i pielęgnacji. Kluczem jest brak stosowania detergentów (nawet mydła!) lub wybór dedykowanych preparatów o delikatnym składzie. Detergent wysusza powierzchnie kauczuku, co sprawia że mata szybciej się ściera, kruszy i pęka.

Maty syntetyczne można myć przy pomocy mydła. Wybierz jednak wariant hipoalergiczny, ale ewentualna pozostałość nie podrażnia ciała podczas ćwiczeń.