Jak prawidłowo blendować cienie? Wskazówki

Chcesz stworzyć modny makijaż oczu – taki, który „podbije” kolor Twoich tęczówek, a jednocześnie nada spojrzeniu wyrazistości? Jeśli tak, dobre cienie do powiek nie wystarczą. Musisz jeszcze wiedzieć, jak z nimi pracować, aby na powiece, zamiast plamy, powstało pięknie przenikające się spektrum kolorów. Sekret sukcesu to blendowanie. Zobacz, jak to robić prawidłowo i po jakie pędzle do makijażu oczu sięgnąć, aby ułatwić sobie zadanie.

Blendowanie cieni do powiek – na czym to polega?

Pamiętasz jeszcze paletki cieni do powiek, do których były dołączane małe, plastikowe aplikatory z gąbeczką? To właśnie przy ich pomocy te kosmetyki nakładało się jeszcze kilkanaście lat temu – najczęściej dość szybko i bez zwracania uwagi na granice pomiędzy kolejnymi kolorami. Jednak obecnie, gdy profesjonalne techniki wykonywania makijażu trafiły „pod strzechy”, te gąbeczki odeszły do lamusa. Zmieniły się formuły cieni do powiek oraz sposoby ich nakładania.

Jedną z podstawowych technik aplikacji cieni jest blendowanie. To pojęcie pochodzi od angielskiego słowa „blend”, które dosłownie oznacza coś pomiędzy „mieszać” i „łączyć”. I właśnie taka jest istota blendowania: chodzi o tworzenie „miękkiego” i delikatnego przejścia między poszczególnymi cieniami, które się nakłada. O zacieranie granic między nimi. Dzięki temu makijaż oczu prezentuje się nieskazitelnie, a jego właścicielka – po prostu atrakcyjniej. Spojrzenie nabiera blasku, a cieniowanie przez długie godziny prezentuje się tak, jak po aplikacji.

Dobra wiadomość jest taka: blendowanie wcale nie jest techniką zarezerwowaną dla profesjonalnych wizażystów. Ty również możesz z niej skorzystać – wystarczy odrobina cierpliwości i… odpowiednie pędzle do makijażu oczu. Czyli jakie?

Jakie pędzle do makijażu są potrzebne do wykonania blendowania?

Jeśli zdarzyło Ci się oglądać pędzle do makijażu oczu albo nabyć ich zestaw, już wiesz, że różnią się między sobą kształtami. Niektóre są zbite, sztywne i ostro ścięte, inne – puszyste, lekko zaokrąglone i miękkie. Które z nich najlepiej nadają się do blendowania?

Dobry pędzel do blendowania ma:

  • dość długie i niezbyt zbite włosie – może być zarówno naturalne, jak i syntetyczne,
  • zaokrągloną, lekko spiczastą końcówkę.

Taki kształt jest optymalny, ponieważ umożliwia delikatne rozcieranie cieni – tak, aby zniwelować granice pomiędzy poszczególnymi kolorami, które zostały zaaplikowane. Uwaga! Pędzle do makijażu oczu przeznaczone do blendowania nie zawsze nadają się do nałożenia cienia na powiekę. Zwłaszcza jeśli sięgasz po „maty”, które mają dość sypką konsystencję, i zależy Ci na tym, aby uzyskać intensywny efekt kolorystyczny, do aplikacji produktu wykorzystaj zbity, syntetyczny pędzel o języczkowym kształcie, a potem zmień go na ten do blendowania.

Jak poprawnie blendować krok po kroku?

Co zrobić, żeby blendowanie cieni do powiek wreszcie się udało? Po pierwsze, potrzebujesz odpowiedniego pędzla o kształcie opisanym powyżej, a najlepiej – zwłaszcza jeśli wykonujesz kolorowy makijaż – kilku takich akcesoriów. Pamiętaj, aby:

  • pod cienie zastosować dobrą bazę, która wydobędzie intensywniejszy pigment oraz ułatwi rozcieranie; alternatywnie możesz sięgnąć po sprawdzony korektor;
  • na łuk brwiowy nałożyć matowy, cielisty beż – rozjaśni tę przestrzeń, a jednocześnie ułatwi roztarcie ciemniejszych cieni „do chmurki”, aby usunąć brzydkie, ostre granice,
  • zaaplikować cień przejściowy na zewnętrzny kącik i środek ruchomej powieki – to taki o średnio intensywnym kolorze, który pomoże w rozcieraniu,
  • nałożyć ciemny cień od zewnętrznego kącika i delikatnie rozpracowywać go pędzlem do blendowania, wykonując koliste, delikatne ruchy. To właśnie blendowanie,
  • zmienić pędzel, jeśli kolejny nakładany kolor różni się od poprzedniego w znaczący sposób – w ten sposób unikniesz powstawania nieestetycznych plam.

Blendowanie jest prostsze, niż Ci się wydaje – ważne, aby wyposażyć się w profesjonalne pędzle i… wykonywać koliste/półkoliste ruchy z dużą dozą cierpliwości. Niektóre cienie „same się blendują”, inne wymagają więcej pracy, aby udało się zatrzeć granice. Pewne jest jedno: im dłużej będziesz próbować pracować tą techniką, tym lepsze efekty osiągniesz. Powodzenia!