Jak poradzić sobie z odwodnioną skórą?

Odwodniona skóra jest problemem wielu kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Może wynikać z zaniedbać, błędów w pielęgnacji lub występowania chorób skórnych. Na szczęście z pomocą przychodzą różnorodne produkty kosmetyczne, które pozwolą nam sprawnie pozbyć się problemu. Jak poradzić sobie z odwodnioną skórą? Jak ją rozpoznać? Co jest ważne podczas pielęgnacji takiej skóry?Odwodniona skóra – niepokojące objawy

Jakie objawy daje odwodniona skóra? Zazwyczaj rozpoznajemy ją po uczuciu ściągnięcia na twarzy, świądzie i pieczeniu. Poza tym cera staje się wrażliwa na dotyk i w jego wyniku mogą powstawać zaczerwienienia. Niektóre miejsca łuszczą się, przez co znacznie bardziej widoczne stają się zmarszczki. Jest to związane z mniejszą elastycznością i brakiem warstwy ochronnej, która ma za zadanie chronić przed mikrourazami. 

Ważne jest, aby umieć odróżniać cerę suchą od odwodnionej. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z przejściowym stanem, przez co dochodzi do zaburzeń struktury i wyglądu naskórka. Co ciekawe, skóra odwodniona może dotykać osoby ze skłonnością do cery suchej, tłustej lub mieszanej. To oznacza, że każdy z nas jest narażony na wystąpienie tego problemu!

Przyczyny odwodnionej skóry

Jakie są przyczyny odwodnionej cery? Najczęściej dotyczą one:

  • Niektórych chorób – osoby z cukrzycą, chorobami tarczycy i atopią są częściej narażone na odwodnienia skóry.
  • Zbyt małego spożycia wody – picie zbyt małej ilości wody na co dzień to jeden z najczęstszych powodów odwodnienia cery. 
  • Ekstremalnych warunków pogodowych – cera narażona na słońce, silny wiatr i niskie temperatury może tracić wilgoć. 
  • Nadmiernych kąpieli – zbyt częste mycie w gorącej wodzie pozbawia skórę jej naturalnych olejków. 
  • Starzenia się – wraz z wiekiem nasza skóra traci zdolność do zatrzymywania wody. 
  • Stosowania niektórych leków – przykładowo diuretyki mogą prowadzić do odwodnienia całego organizmu i skóry. 
  • Niezdrowa dieta – jadłospis ubogi w witaminy i tłuszcze znacznie wpływa na wygląd naszej cery. 
Przeczytaj też:  Biżuteria z bursztynem – poznaj jej wyjątkowe zalety i dowiedz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie

Aby zapobiegać odwodnieniu skóry, warto stosować odpowiednie kosmetyki, dbać o nawodnienie organizmu i chronić cerę przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Jeżeli problem jest poważny i trwa długo, umówmy się na wizyty do dermatologa. 

Pielęgnacja skóry odwodnionej – o czym pamiętać?

Objawy wskazujące na nadmierną utratę wody z naskórka wymagają poszukania przyczyn problemu i zadbania o niezawodne nawilżenie. Powierzchowne natłuszczenie cery może nie wystarczać – godne uwagi są zatem kosmetyki o właściwościach regenerujących i nawilżających. Dzięki nim warstwa hydrolipidowa naskórka ulega odbudowie krok po kroku. 

Pielęgnacja odwodnionej cery powinna opierać się na preparaty o działaniu nawilżającym, najlepiej z naturalnym składem i o łagodnym działaniu. Żele i kremy do twarzy nie mogą prowadzić do podrażnień, gdyż efektem jest jeszcze większe uszkodzenie bariery hydrolipidowej naskórka. Skupmy się zatem na wyborze kremów stworzonych z wyciągów roślinnych i składników o aktywnym działaniu, które przywrócą skórze równowagę fizjologiczną.