Presja i stres jest częścią każdego dnia, niezależnie od tego, czy jest to drobna, zwykła niedogodność, czy przytłaczające obciążenie osobiste lub zawodowe, które rozciąga się na tygodnie, miesiące, a nawet lata.
Warto nauczyć się jak sobie radzić ze stresem spowodowanym pracą. Jeśli często doświadczasz tego uczucia, możesz być narażony na ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja, lęk, czy wypalenie zawodowe.
Stwórz rytuał przed pracą
W domu próbujesz nakarmić dzieci, później zawozisz je do szkoły, unikając korków i walcząc z wściekłością pozostałych kierowców na drodze, a także popijasz kawę zamiast zdrowego śniadania.
Tak naprawdę wiele osób przychodzi do pracy już zestresowanych, a to sprawia, że są bardziej wrażliwi na stres w miejscu pracy.
Możesz być zaskoczony, jak bardzo miejsce pracy wpływa na Ciebie, gdy miałeś stresujący poranek. Kiedy zaczynasz dzień od planowania, dobrego odżywiania i pozytywnego nastawienia, może się okazać, że stres związany z pracą łatwiej schodzi z Twoich pleców.
Jasno określ swoje oczekiwania na dany dzień
Wypalenie zawodowe pojawia się z powodu wielu czynników m.in. niejasne wymagania wobec pracowników.
Jeśli nie wiesz dokładnie, czego się od Ciebie oczekuje, lub jeśli wymagania dotyczące Twojej roli zmieniają się z niewielkim wyprzedzeniem, możesz być bardzo zestresowany.
Jeśli nie wiesz, czy to, co robisz, jest wystarczające, pomocna może być rozmowa z przełożonym. Możesz poświęcić trochę czasu na przejrzenie oczekiwań i omówienie strategii ich spełnienia. To może złagodzić stres dla was obojga!
Unikaj lub ograniczaj konflikty ze współpracownikami
Konflikty międzyludzkie odbijają się na Twoim zdrowiu fizycznym i emocjonalnym. Konflikt między współpracownikami może być trudny do uniknięcia, dlatego dobrze jest ich unikać w pracy tak bardzo, jak to tylko możliwe.
Nie plotkuj, nie dziel się zbyt wieloma osobistymi opiniami na temat religii i polityki oraz unikaj „kolorowego” biurowego humoru.
Staraj się w miarę możliwości unikać osób, które nie współpracują dobrze z pozostałymi pracownikami. Jeśli mimo to, wplączesz się w jakikolwiek konflikt, upewnij się, że wiesz, w jaki sposób sobie z nim poradzić.
Planuj z wyprzedzeniem, aby zachować organizację
Nawet jeśli jesteś osobą z natury zdezorganizowaną, systematyczne planowanie swojego dnia z wyprzedzeniem, pozwoli Ci zachować porządek w życiu i może znacząco wpłynąć na obniżenie poziomu stresu w pracy.
Zorganizowanie czasu oznacza mniej pośpiechu rano, aby uniknąć spóźnienia, a także mniej pośpiechu, aby wyjść pod koniec dnia. Dbanie o porządek może również oznaczać unikanie negatywnych skutków bałaganu i zwiększanie wydajności pracy.
Wybierz dzielenie na kawałki zamiast wielozadaniowości
Wielozadaniowość była kiedyś uznawana za fantastyczny sposób na maksymalizację czasu, dzięki czemu jesteś w stanie zrobić więcej w ciągu dnia.
Jednak ludzie w końcu zaczęli zdawać sobie sprawę, że jeśli mieli telefon przy uchu i jednocześnie wykonywali obliczenia, często cierpiała ich szybkość i dokładność (nie wspominając o zdrowiu psychicznym).
Istnieje pewne uczucie „oszołomienia”, które wynika z rozproszenia uwagi i nie działa dobrze na większość ludzi. Zamiast wielozadaniowości, aby być na bieżąco ze swoimi zadaniami, wypróbuj inną strategię poznawczą, taką jak porcjowanie.
Kiedy szukać pomocy?
Jeśli żaden z powyższych kroków nie zmniejszy Twojego poczucia stresu lub wypalenia zawodowego, skonsultuj się z lekarzem psychiatrą — możesz skorzystać z bardzo wygodnej opcji, jaką jest psychoterapia online. Dzięki poradom specjalisty możesz nauczyć się skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem w pracy.