Zaburzenia perystaltyki jelit mogą przyczynić się do powstawania pewnych dolegliwości, takich jak biegunki czy zaparcia, a także wzdęcia, problemy z trawieniem, odbijanie i uczucie dyskomfortu. Istnieje kilka sposobów na to, aby perystaltykę jelit poprawić. Jakie to sposoby?
Jak poprawić perystaltykę jelit – dieta
Zaburzenia perystaltyki jelit często wynikają z nieprawidłowego żywienia. Chcąc nieco przyspieszyć przemianę materii, warto do codziennego jadłospisu wdrożyć produkty z błonnikiem, który wspomaga pracę układu pokarmowego. Co więcej, warto postawić na zbilansowane żywienie i spożywanie posiłków w równych odstępach czasowych. Zaleca się jedzenie większej ilości mniejszych posiłków, zamiast stawiać na trzy standardowe posiłki o większej ilości kalorii, gdyż to często skutkuje przejadaniem się, co niekorzystnie wpływa na trawienie.
Oprócz wprowadzenia do diety błonnika warto także pamiętać o tym, aby unikać pewnych produktów zapierających, takich jak:
- biały ryż;
- kakao;
- ciemna czekolada;
- czarna herbata.
Jak poprawić perystaltykę jelit – aktywność fizyczna
Brak ruchu to kolejny czynnik, który może zaburzać prawidłową perystaltykę jelit. Odpowiednia dawka aktywności fizycznej poprawi krążenie i metabolizm, a tym samym wpłynie korzystnie na pracę jelit. Pamiętajmy, że wysiłek w połączeniu z odpowiednią dietą stanowią kluczowy element utrzymania dobrej kondycji i smukłej sylwetki.
Jak pobudzić jelita do działania – pij wodę!
Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważne, aby utrzymać równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Niestety wiele osób pije zbyt mało, co może przyczynić się do problemów z wypróżnianiem i spowolnienia perystaltyki jelit. Płyny należy spożywać regularnie przez cały dzień. Warto pamiętać o wypiciu wody zaraz po przebudzeniu oraz przed snem. Najlepiej spożywać czystą wodę mineralną, choć źródłem nawodnienia mogą być też soki i herbaty, a także niektóre produkty spożywcze, np. świeże owoce.
Poprawa perystaltyki jelit – suplementacja
Chcąc poprawić trawienie i pobudzić perystaltykę jelit, można sięgnąć także po dostępne bez recepty suplementy. Dobrą opcją jest Iberogast – to naturalny ziołowy preparat, zawierający skoncentrowany skład, w którym znajdują się sprawdzone substancje, prosto z natury. Produkt wspomaga działanie układu pokarmowego, przyspieszając trawienie, regulując przemianę materii i wpływając korzystnie na działanie jelit, dzięki czemu skutecznie pobudza ich perystaltykę.
Zaburzenia perystaltyki jelit – kiedy do lekarza?
Jeżeli uważamy, iż nasza perystaltyka jelit jest zbyt wolna, zazwyczaj możemy ja wspomóc podanymi wyżej sposobami. Warto wiedzieć, że z wiekiem jelita zaczną pracować wolniej i mimo działania wspomagającego, trawienie nie będzie już tak sprawne, jak u osób młodych. Jeżeli jednak wraz z zaburzeniami pracy jelit zauważymy u siebie inne objawy, takie jak bóle brzucha, nudności, uczucie ciężkości, wzdęcia lub inne niepokojące symptomy, warto skontaktować się ze specjalistą w celu poprawnej diagnostyki.