Jak pielęgnować skórę z łuszczycą?

Łuszczyca jest uciążliwą chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Powoduje powstanie na skórze zmian. Najczęściej są czerwone i mocno się łuszczą. Pojawiają się w różnych miejscach np. łokciach czy kolanach. Ale niestety mogą zajmować też dużą powierzchnie. Pewne jest to, że łuszczyca jest uciążliwa.

Odpowiednia pielęgnacja kluczem do sukcesu

Łuszczyca może przyczyniać się do powstania wielu kompleksów i niskiej samooceny. Plamy często zajmują bardzo duże powierzchnie i ciężko jest przykryć je nawet dobrym kamuflażem. Z tą chorobą zmaga się też Kim Kardashian. Na szczęście łuszczyca ma to do siebie, że objawy mogą pojawiać się sporadycznie i często zmiany na skórze są niewidoczne. Pewne jest to, że skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i nawilżenia. Jednocześnie pielęgnacja jest tak samo ważna zarówno, gdy łuszczyca jest nasilona, jak i w remisji. Bazą pielęgnacji powinny być dermokosmetyki. Pielęgnacja ciała musi być w pełni przemyślana. W żadnym przypadku nie można pozwolić sobie na używanie mydła, które tylko i wyłącznie podrażnia i wysusza skórę. Kosmetyki z dodatkiem silikonów także są zabronione. Przede wszystkim należy stosować te z dodatkiem ceramidów. Mają one silne działanie regenerujące, ale i nawilżające. Odbudowują delikatną strukturę skóry i zapobiegają jej odwodnieniu. Jednocześnie tworzą film ochronny, który zapobiega przedostawaniu się w jej strukturę zanieczyszczeń czy też szkodliwego promieniowania UV. Na uwagę zasługuje kwas hialuronowy, który świetnie nawilża, wygładza, ale i łagodzi zmiany skórne. Do codziennej pielęgnacji należy stosować emolienty, które mają silne właściwości nawilżające, a właśnie nawilżenia skóra z łuszczycą szczególnie potrzebuje.

Spokój wrogiem łuszczycy

Niestety objawy łuszczycy mogą bardzo się nasilić pod wpływem stresu. Dlatego też należy szukać sposobów na rozładowanie napięcia. W końcu to właśnie spokój jest największym wrogiem łuszczycy. Jak go więc zachować? Tutaj możliwości jest sporo. Przede wszystkim należy robić to co sprawia Wam przyjemność. Jeżeli lubicie oglądać seriale, to po ciężkim dniu w pracy włączcie „Outlandera”, a podczas oglądania wykonujcie jakieś ćwiczenia rozluźniające. Słuchanie muzyki poważnej także działa kojąco na nerwy. Nie zapomnijcie jeszcze jak ważna jest aktywność fizyczna, ale nie sporadyczna, lecz regularna, a najlepiej codzienna. Można biegać czy jeździć na rowerze bądź też uprawiać nordic walking. Czas na zmianę nawyków żywieniowych. Zamiast jedzenia śmieciowego trzeba wybierać jedzenie wartościowe. Dania powinny być przygotowywane na bazie warzyw. Można powiedzieć, że warzyw trzeba jeść naprawdę sporo. Dbajcie także o prawidłowe nawilżenie skóry, wypijając 2 litry wody plus kilka szklanek soku. Polecamy też filiżankę zielonej herbaty.

Domowe sposoby na zmiany łuszczycowe

Czasami domowe sposoby mogą przynieść naprawdę dużą ulgę w zmianach łuszczycowych. Jedną z metod, która jest polecana jest maseczka z płatków owsianych. Wystarczy tylko szklankę płatków zalać połową szklanki ciepłej wody, a następnie całość wymieszać i poczekać aż płatki zaczną pęcznieć. Potem wystarczy już tylko nałożyć wystygniętą masę na zmiany skórne na około 20 minut. Po tym czasie można maseczkę zmyć, stosując letnią wodę. Spróbujcie też octu jabłkowego. Wystarczy tylko niewielką ilość nalać na wacik, a potem przemywać zmiany skórne.