Jak olejować włosy? 5 najlepszych metod

Prosty sposób na przywrócenie pasmom gładkości, blasku i zdrowego wyglądu? Olejowanie włosów! Możesz wykonać ten zabieg w domowym zaciszu, jednak zanim się go podejmiesz, przeczytaj nasz tekst. Znajdziesz w nim sporo wskazówek!

Pielęgnacja zniszczonych włosów wymaga nieco wysiłku. Jeśli odżywki i maski nie dają oczekiwanych efektów, dobrym rozwiązaniem jest olejowanie. To znany od pokoleń zabieg, który bazuje na wykorzystaniu naturalnych kosmetyków, czyli olejków. Przy regularnym wykonywaniu olejowania rezultaty są widoczne stosunkowo szybko, a samo olejowanie jest bardzo przyjemne i nie wymaga prawie żadnego wysiłku. Jak się do niego zabrać?

Jak olejować włosy? Zacznij od odpowiednich produktów

Na początek wybierz właściwe produkty. Aby olejowanie włosów dało dobre efekty, ważny jest dobrze dopasowany specyfik. Olejek do olejowania włosów powinien być pozbawiony chemicznych dodatków, w pełni naturalny, ale przede wszystkim dostosowany do potrzeb Twoich włosów. Olejek łopianowy na przykład dobrze działa na porost włosów, a arganowy wygładza i dodaje pasmom blasku.

Olejowanie włosów na sucho czy na mokro?

Wiemy już, jak wybrać produkty, teraz czas na metodę olejowania włosów. Na dobry początek warto zastanowić się, czy wykonać ten zabieg na sucho, czy na mokro.

Olejowanie włosów na sucho

Ta metoda jest zdecydowanie najpopularniejsza. Jak olejować włosy na sucho? To bardzo proste. Zabieg, jak sama nazwa wskazuje, polega na nałożeniu olejku do olejowania włosów na suche pasma. Najlepiej aplikować produkt na włosy, które były myte dzień wcześniej, a dodatkowo, dla optymalnych efektów, można delikatnie podgrzać olej (wystarczy kilka łyżek, w zależności od ilości i długości pasm).

Zalety tej metody? Wiesz, gdzie już nałożyłaś olej na pasma, a gdzie jeszcze nie. Najlepiej zrobić to na odcinku od ucha w dół. Pamiętaj, żeby rozprowadzić go równomiernie! Po aplikacji zepnij włosy w koczek lub w warkocz i załóż turban. Po jakim czasie zmyć olejek do olejowanie włosów? To tak naprawdę zależy od Ciebie, ale nie powinien to być czas krótszy niż 30 minut.

Olejowanie włosów na mokro 

Alternatywą dla olejowania pasm na sucho jest olejowanie na mokro. Jest szczególnie wskazane dla bardzo suchych i zniszczonych włosów. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku nakładamy olejek do olejowania włosów na zwilżone (ale nie umyte!) pasma. Następnie trzeba odsączyć nadmiar wody ręcznikiem i nakładać olejek od ucha w dół. Jeśli chcesz, możesz wykorzystać do zwilżenia pasm wodę różaną: wówczas zabieg pieści też Twoje zmysły. Olejek trzymaj tak długo, jak przy olejowaniu na sucho, czyli przez minimum 30 minut.

Jak jeszcze można olejować włosy?

To był standardowy podział olejowania i najprostsze metody wykonania tego zabiegu. Poniżej znajdziesz trzy dodatkowe sposoby na pielęgnację włosów za pomocą olejków, które również mogą Cię zainteresować!

Olejowanie włosów na podkład

Ta metoda sprawdzi się przy wyjątkowo zniszczonych, bardzo suchych włosach, które wymagają intensywnej pielęgnacji. Musisz bowiem wiedzieć, że samo olejowanie, chociaż chroni włosy przed wypadaniem, wygładza je i regeneruje, nie daje efektów nawilżających, dlatego warto nakładać produkt na podkład. Jego funkcję może pełnić żel aloesowy, ulubiona odżywka, a nawet miód czy woda z cukrem, czyli humketanty, które magazynują wodę. Olej zamknie ją wewnątrz pasm, oczywiście pod warunkiem, że będziesz trzymać go na głowie przez co najmniej godzinę, a włosy zyskają nawilżenie.

Olejowanie włosów w misce

To ciekawy pomysł, który wymaga zastosowania… naczynia. Olejowanie włosów w misce polega na dodaniu i rozpuszczeniu w ciepłej wodzie od 1 do 3 łyżek oleju. Kolejnym krokiem jest pochylenie się nad miksturą i zanurzenie w niej włosów. Zadbaj o to, by nie zmoczyć nasady włosów! Następnie wyjmij pasma z miski, odsącz je z nadmiaru wody i owiń głowę ręcznikiem lub turbanem. Podobnie jak w poprzednich metodach, potrzymaj olejek do olejowania włosów pod turbanem przez co najmniej pół godziny, a najlepiej godzinę. Zaletą tej metody jest równomierne rozprowadzenie produktu na pasmach.

Olejowanie włosów na noc

Ostatni sposób jest przeznaczony do bardzo zniszczonych pasm. Działa bardzo intensywnie, dlatego najlepiej wykonywać ten zabieg 1 lub 2 razy w tygodniu. Olejowanie włosów na noc można wykonać dowolną z powyższych metod, ale z tą różnicą, że zmywasz olejek do olejowanie włosów dopiero rano. Przed zabiegiem pamiętaj o zabezpieczeniu pościeli – użyj ręcznika, czepka lub dodatkowego turbanu, a rano umyj włosy. Efekty będą zniewalające!

Mamy nadzieję, że wybierzesz spośród podanych wyżej metod taką, która najbardziej przypadnie Ci do gustu i da najlepsze efekty.