Szczekanie jest nierozerwalną częścią natury psa. Nie zawsze oznacza ono złe zamiary, strach, frustrację czy tęsknotę. Czworonóg może cię w ten sposób ostrzegać, zwracać na siebie uwagę lub zachęcać do zabawy. Niekiedy szczekanie przeradza się w uciążliwy nawyk, który warto wyeliminować. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić
Dlaczego pies szczeka na samochody i rowerzystów?
Jeśli twój czworonóg szczeka na przejeżdżające samochody, przechodniów lub rowerzystów, pokaż, że z ich strony nic mu nie grozi. Poproś znajomego, aby wielokrotnie przechodził lub przejeżdżał blisko psa. Zobaczysz, że w końcu pupil przestanie traktować go jako źródło zagrożenia i nie będzie zwracał uwagi.
Jak uspokoić szczekającego psa?
Jeśli twój pupil szczeka, nie krzycz na niego. Zamiast uspokoić, tylko go przestraszysz lub pobudzisz. Zastanawiasz się, jak oduczyć psa szczekania? Przede wszystkim powinieneś go nauczyć komendy „nie wolno” lub „cicho”. Pamiętaj, żeby dać mu smakołyk lub pochwalić, dopiero gdy cię posłucha.
Jeśli pies jest pobudzony, nie uspokajaj go zabawką, przysmakiem ani głaskaniem. W ten sposób dajesz czworonogowi do zrozumienia, że akceptujesz jego zachowanie. Aby odwrócić jego uwagę, możesz wydać komendę „waruj”, „siad” lub „noga”. Pamiętaj, żeby nagrodzić pupila dopiero wtedy, gdy się wyciszy. Więcej informacji na temat komend znajdziesz na https://hubun.pl/blog/jak-oduczyc-psa-szczekania-n11.
Szczekanie psa w nocy – jak go tego oduczyć?
Przede wszystkim poszukaj przyczyny takiego zachowania. Być może poświęcasz pupilowi zbyt mało uwagi, co wywołuje u niego frustrację. Zadbaj o to, żeby spacery były wystarczająco długie, częste i urozmaicone. Nie zostawiaj psa samego z gryzakiem, którym mógłby się zadławić lub udusić. Upewnij się, że nie połknie ostrych elementów. Jeśli twój czworonóg jest często pobudzony, poszukaj dla niego wyciszających zabawek, takich jak mata węchowa, kong albo zabawki logiczne. Piszczałki i piłeczki przydadzą się natomiast na spacerze w celu rozładowania energii psa.
Pies szczeka, gdy zostaje sam w domu – co robić?
Takie zachowanie może wynikać z tęsknoty, strachu przed samotnością, znudzenia. W ten sposób pies próbuje też ostrzec, że ktoś puka do drzwi. Zastanawiasz się, jak oduczyć czworonoga szczekania podczas twojej nieobecności? Na samym początku zostawiaj pupila na krótko, np. na kilkanaście minut, i stopniowo wydłużaj czas odosobnienia. W ten sposób spokojnie przygotujesz psa do rozłąki i nie będzie on odczuwał lęku separacyjnego.
Pamiętaj, żeby w pierwszych tygodniach nie witać się ani nie żegnać z czworonogiem zbyt emocjonalnie, w przeciwnym razie możesz w nim utrwalić strach przed rozłąką. Zanim wyjdziesz z domu, zabierz pupila na dłuższy spacer. W ten sposób rozładujesz w nim nadmiar energii, dzięki czemu będzie później spał, zamiast niszczyć i szczekać. Możesz również pomyśleć o klatce kennelowej, w której pupil może się schować, uspokoić i odpocząć. Nie zostawiaj jednak w niej szczeniaka dłużej niż na 2–3 godziny, a dorosłego psa na 8 godzin. Zadbaj też o wystarczającą ilość ruchu przed wyjściem i po powrocie do domu.
Jeśli dotychczasowe metody nie przyniosły zamierzonego efektu, skorzystaj z pomocy behawiorysty lub trenera psów. Pamiętaj, żeby nie lekceważyć nadmiernego szczekania czworonoga, w przeciwnym razie może ono przerodzić się w poważny problem.