Jak obrać mango?

Mango to smaczny owoc o wielu właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Jego smak to połączenie słodyczy z delikatną nutą ostrości. Warto go jeść latem, ponieważ wspaniale orzeźwia. Świetnie współgra z innymi owocami dlatego można dodawać go do soków oraz smoothie, sprawdzi się również jako przekąska oraz dodatek do wytrawnych sałatek. Z uwagi na sporą pestkę i grubą skórkę, obieranie mango może sprawić niemały problem. Jak obrać mango? Poznaj 3 sprawdzone sposoby na szybkie uporanie się z tą czynnością.

Mango — właściwości zdrowotne

Owoce są bardzo ważne w diecie człowieka, ponieważ usuwają z organizmu wolne rodniki odpowiadające za procesy starzenia się skóry. Niewystarczająca ilość witamin prowadzi do pogorszenia się samopoczucia i utraty sił witalnych. Skóra staje się matowa, ziemista, ciało wiotczeje, mogą również pojawić się worki pod oczami.

Regularne spożywanie mango przyspiesza spalanie materii i poprawia funkcjonowanie jelit, dlatego zalecane jest osobom pragnącym zrzucić dodatkowe kilogramy. Mango ma również dużo witaminy A, która przyczynia się do poprawy kolorytu skóry i ostrości widzenia. Badania dowodzą również, że mango może poprawiać samopoczucie i leczyć lekkie formy depresji, gdyż zawartość wielu witamin z grupy B przyczynia się do regulacji funkcjonowania układu nerwowego.

Jak obrać mango?

Mango można kupić w różnych stadiach dojrzałości owocu, nawet wtedy, kiedy jest jeszcze zielone. Niedojrzałe mango sprawdzi się jako przekąska lub jako dodatek do wytrawnych sałatek. Takie mango najlepiej jest obierać nożem, ponieważ skórka mocno przywiera wtedy do miąższu. Najczęściej jednak jemy mango, kiedy jest w pełni dojrzale i soczyste. W sklepie warto wybierać owoce, które są miękkie i mają wyczuwalny miąższ pod skórką. Takie mango z pewnością będzie aromatyczne i smacznie.

To, co najbardziej utrudnia obieranie mango, to charakterystyczna, płaska pestka, trudno odchodząca od miąższu. Aby ułatwić sobie krojenie i obieranie mango, należy położyć owoc na dłoni — ma ono delikatnie spłaszczony kształt. Dzięki temu prościej będzie oszacować ułożenie pestki w środku, co znacznie ułatwi krojenie i obieranie. Zanim zabierzesz się do obierania mango, przygotuj ostry nóż, talerzyk na sok oraz miskę na miąższ. Mango można obrać na 3 sposoby.

1. Mango pokrój na 3 części wzdłuż. Dwa boczne plasterki obierz nożykiem, natomiast środkową część po obraniu dodatkowo oddziel od pestki. Czynność ta polega na wykrawaniu pestki i na oddzieleniu jej od reszty. Tak obrany owoc jest gotowy do spożycia. Niestety przy tym sposobie, często marnuje się dużo owocu. Metoda ta może zostać również wykonana bez przecinania owocu. Wystarczy go obrać w całości i usunąć pestkę. Dostęp do niej jest jednak utrudniony, dlatego dzielenie mango na kilka części zmniejszy ilość zmarnowanego owocu, który zostanie wyrzucony wraz z pestką.

2. Mango pokrój na 3 części. Obierz miejsce, gdzie jest skórka, a miąższ oddziel dokładnie od pestki z użyciem noża. Nie obieraj jednak bocznych części, a miąższ, który znajduje się w poszczególnych bokach, mocno natnij w kratkę. To samo zrób z drugim bokiem. Kiedy miękka warstwa będzie już dokładnie pokrojona w kostkę, wgnieć zewnętrzną część do środka (skórę do środka). W rezultacie powstanie jeż. Kiedy wykonasz wszystkie czynności i zobaczysz charakterystyczne ułożenie kostki z miąższu, oddziel go od skórki. W przypadku tej metody z pewnością poleje się większa ilość soku, dlatego przygotuj sobie wcześniej talerz lub deskę. Dzięki temu nie tylko skutecznie obierzesz mango, ale również zachowasz czystość w kuchni.

3. Jest jeszcze jeden ciekawy i prosty sposób. Mango można obrać… szklanką! O tej szybkiej metodzie mało kto wie, a szkoda. Jak obrać mango szklanką? Wciskaj mango na brzegi szklanki, aż uzyskasz dwa duże kawałki owocu i jeden mniejszy, z miąższem otaczającym pestkę. To świetne rozwiązanie dla osób, którym obieranie mango sprawia zwykle problem.