Sezon na szparagi trwa zaledwie kilka tygodni, dlatego warto po nie sięgnąć w tym okresie i skorzystać z ich walorów. To pyszne warzywo, oprócz tego, że zawiera wiele cennych składników, jest również niskokaloryczne i lekkostrawne. Szparagi można przygotowywać na wiele sposobów: gotowane w wodzie, pieczone w piekarniku lub na parze. Można je podawać same, np. polane sosem holenderskim lub zapiekane w szynce parmeńskiej, można je również przygotować w postaci zup i kremów. Szparagi to również świetny dodatek do sałatek, tart, pizz oraz risotta. Sprawdź, jak obrać i jeść szparagi.
Jak wybierać szparagi?
Wybierając szparagi, należy zwrócić uwagę na to, aby były jędrne i sprężyste. Oprócz tego, główki szparagów powinny być ściśle zamknięte, a ich końcówki wilgotne — jeśli szparagi są świeże, to wypłynie z nich sok. Również pocierając 2 szparagi o siebie, powinny one charakterystycznie skrzypieć.
W sklepach do wyboru mamy szparagi białe oraz zielone. Białe szparagi nie powinny być za cienkie, lepiej, aby były średniej grubości. Przy zielonych szparagach grubość nie jest ważna ponieważ nie trzeba ich obierać.
Jak obrać szparagi?
Szparagi należy najpierw umyć i osuszyć. Białe szparagi należy obrać. Można skorzystać z obieraczki do szparagów, zwykłej obieraczki do warzyw lub małego nożyka bez ząbków. Szparagi obieramy od góry do dołu, zaczynając pod główką. Trzeba to robić bardzo dokładnie, tak aby nie pozostały żadne włókna. Następnie obcinamy twarde, zdrewniałe końcówki (ok. 1/3 szparaga od dołu). Przy świeżych szparagach wystarczy czasami odciąć ok. 2 cm, przy starszych nawet do 5 cm.
Zielonych szparagów nie trzeba obierać, wystarczy tylko obciąć zdrewniałe końcówki ( ok. 1/3 szparagi od dołu). Innym sposobem jest wygięcie szparaga i końcówka sama powinna się odłamać.
Jak gotować szparagi?
Do ugotowania szparagów najlepszy będzie wysoki i wąski garnek, ponieważ szparagi gotuje się na stojąco tak, aby główki wystawały powyżej gotującej się wody. Główki są najdelikatniejsze i wystarczająco zmiękną pod wpływem pary. Na rynku dostępne są specjalne wąskie i wysokie garnki do gotowania szparagów, które w środku posiadają sitko dla łatwiejszego wyciągnięcia szparagów z wody. Nie jest to jednak sprzęt niezbędny. Aby ugotować szparagi, wystarczy zwykły garnek, ważne jest jedynie, aby nie był aluminiowy. Ostatecznie można również ugotować szparagi na leżąco.
Szparagi gotuje się w osolonej wodzie, z dodatkiem odrobiny cukru. Można dodać również trochę masła. Jeśli gotujemy szparagi na stojąco, to warto je wcześniej związać luźno nitką, aby stały pionowo i równo się gotowały. Szparagi należy gotować pod przykryciem, na średnim ogniu (jeśli gotujemy szparagi na leżąco, to nie musimy przykrywać garnka). Zielone szparagi należy gotować ok. 10 min, a białe ok. 15 min. Czas gotowania zależy również do grubości szparagów. Najlepiej jest sprawdzić ich miękkość widelcem. Ugotowane szparagi powinny być miękkie, ale nie mogą się rozpadać. Ważne, aby ich nie przegotować.