Jak nie dać się oszukać i samodzielnie oszacować wartość posiadanej biżuterii?

Planując zakup złotej czy srebrnej biżuterii najrozsądniej jest korzystać z usług sprawdzonych sklepów, które wartość oferowanych produktów mogą potwierdzić certyfikatami. Warto też wiedzieć jak rozpoznać złoto bez korzystania ze specjalistycznych narzędzi. Ta wiedza przyda się także jeśli zechcemy sprzedać starą biżuterię – znając jej realną wartość będziemy mogli negocjować korzystną cenę.

 Jak sprawdzić czy to złoto? – oznaczenia próby

Najprostszym sposobem na wstępne zweryfikowanie wartości biżuterii jest sprawdzenie próby złota, z jakiej została ona wykonana. Oznaczenia te wybijane są w trudno dostępnych miejscach, a więc np. po wewnętrznej stronie pierścionka. Próba złota pozwala określić jaka jest zawartość tego kruszcu w danym wyrobie, a najczęściej spotykane próby to 333, 585, 750, 960 i 999. Jeśli więc na kolczykach mamy wybitą próbę 750, oznacza to, że zawartość czystego złota wynosi w tym przypadku 75%. Pozostałe 25% stanowią inne metale, które nadają wyrobom z królewskiego kruszcu twardości. Ponieważ czyste złoto jest miękkie, takie dodatki są konieczne, aby biżuteria się nie niszczyła i nie traciła na estetyce. Pamiętajmy też, że jeśli konkretna ozdoba składa się z kilku elementów, warto szukać oznaczeń na każdym z nich. Dobrym przykładem są bransoletki, gdzie sam łańcuszek może mieć niższą próbę złota niż zapięcie.

Jak sprawdzić złoto bez żadnych oznaczeń?

Jeśli mamy do zweryfikowania złoto bez próby, sprawdźmy czy nie mam na nim przebarwień. Dobrze przechowywana biżuteria zachowuje kolor i po wyczyszczeniu odzyskuje swój blask. Plamki widoczne na pierścionku czy kolczykach świadczą o tym, że mamy do czynienia najprawdopodobniej z biżuterią pozłacaną. Złoto bez wybitej próby sprawdzimy także obliczając gęstość wyrobu. Taki test może wydawać się skomplikowany, jednak daje pewność czy konkretny przedmiot jest wartościowy i można przeprowadzić go w domu. Na czym on polega? Najpierw należy przygotować szklankę z wodą i obliczyć jej objętość, a więc pomnożyć pole podstawy (promień podstawy podnosimy do kwadratu i mnożymy przez liczbę Π, czyli ok. 3,14) przez wysokość naczynia. Następnie w szklance z wodą umieszczamy poddawany próbie przedmiot i obliczamy w cm³ objętość wypartej wody. Dzieląc masę przedmiotu przez objętość wypartej wody możemy poznać gęstość materiału, z jakiej został on wykonany. Wiedząc, że gęstość złota wynosi 19,3 g/cm3 i porównując z tą wartością uzyskany wynik, sprawdzimy czy nasza biżuteria jest rzeczywiście cenna.

Czy magnes przyciąga złoto?

Złoto bez wybitej próby możemy sprawdzić w domu również za pomocą magnesu. Kruszec ten należy do metali będących diamagnetykami, a więc nie reagujących na magnes. Jeśli biżuteria będzie przez niego przyciągana, najprawdopodobniej mamy do czynienia z podróbką albo z wyrobem o niskiej zawartości złota. Trzeba przy tym zaznaczyć, że takie ozdoby jak łańcuszki czy obrączki powstają ze stopu złota z innymi metalami, ale te ostatnie również najczęściej są diamagnetykami. Za pomocą magnesu sprawdzimy także srebro, które również nie powinno być przez niego przyciągane. Warto jednak wiedzieć, że podobna do srebra ale znacznie od niego cenniejsza platyna jest paramagnetykiem, a więc reaguje z magnesem. Chociaż taką próbę bardzo łatwo przeprowadzić, nie jest ona miarodajna, dlatego rozsądniej jest korzystać z innych sposobów na sprawdzenie złota. Znaleźć je można chociażby na https://www.zlotagotowka.pl/jak-sprawdzic-czy-zloto-jest-prawdziwe-sposoby-na-rozpoznanie-autentycznosci/.

Jak nie dać się oszukać?

Planując zakup biżuterii ze złota warto poznać orientacyjne ceny łańcuszków, pierścionków czy kolczyków wykonanych z tego metalu szlachetnego. Dużo niższa cena wyrobu niż ta rynkowa powinna wzbudzić naszą czujność. Najlepiej jest korzystać z usług sprawdzonych sklepów, które mogą potwierdzić odpowiednimi dokumentami jakość swoich produktów. Jeśli zaś chcemy sprzedać biżuterię bez wybitej próby i po przeprowadzeniu wymienionych wyżej testów mamy pewność, że są to przedmioty wartościowe, możemy zażądać adekwatnej ceny.