Jak naturalnie złagodzić pierwsze objawy menopauzy?

Menopauza to naturalny etap, przez który przechodzi każda kobieta. Niestety wiąże się ona z wieloma hormonalnymi przemianami, które skutkują uporczywymi objawami. Na szczęście istnieją sposoby, aby z menopauzą sobie poradzić i złagodzić jej objawy. Po jakie naturalne zioła i suplementy warto sięgnąć, aby poprawić swój komfort życia w tym okresie?

Jak rozpoznać zbliżającą się menopauzę? Pierwsze objawy

Zanim lekarz wyda wyrok, że menopauza Cię dotyczy, możesz zauważyć pierwsze objawy, które świadczą o tym, że powoli wchodzisz w okres przekwitania. Niestety, większość pierwszych objawów jest nieswoista, co może utrudniać znalezienie odpowiedniej przyczyny, ale pozwoli Ci zadbać o swój organizm zawczasu. 

Do najczęstszych symptomów należą:

  • zauważalne wahania nastrojów
  • szybkie męczenie się i uczucie osłabienia
  • uderzenia gorąca
  • problemy z zasypianiem i bezsenność
  • wzrost wagi, a w szczególności opornej tkanki tłuszczowej

Najlepsze zioła łagodzące uderzenia gorąca i inne symptomy

Za jedne z najbardziej uporczywych objawów menopauzy uważa się nagłe przypływy gorąca. W niwelowaniu tego uczucia bardzo dobrze sprawdzają się naturalne zioła oraz preparaty na bazie wyciągów z ziół. Wiele z nich zawiera fitoestrogeny, czyli roślinne substancje, które swoją budową i działaniem przypominają kobiecy estrogen. Jakie rośliny łagodzą objawy menopauzy?

Na uwagę zasługuje wiesiołek dwuletni, koniczyna łąkowa i czerwona oraz pluskwica groniasta. Każda z tych roślin została przebadana w kierunku łagodzenia uderzeń gorąca i okazuje się, że mają bardzo dobrą skuteczność. Przykładowo, pluskwica groniasta pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu ośrodka termoregulacji, wiesiołek dwuletni to bogate źródło zdrowych tłuszczu, a koniczyna zawiera izoflawony, zmniejszające uczucie gorąca i potliwość.

Oprócz wyżej wymienionych ziół warto wprowadzić do swojej diety również rośliny bogate w fitoestrogeny. Do takich ziół należy: soja, fasola, pędy lucerny, zboża. Warto zatem zadbać o odpowiednią ilość roślin strączkowych w swojej diecie, a nawet wzbogacić ją o dodatkowe suplementy, które posiadają standaryzowaną ilość przebadanego składniku.

Jak radzić sobie z wahaniami nastrojów podczas klimakterium?

Chociaż fizyczne objawy menopauzy potrafią być bardzo uporczywe, nie inaczej jest z problemami z nastrojem i samopoczuciem. Podczas przekwitania pojawia się irytacja, nadmierna i nieuzasadniona płaczliwość, a także mocne wahania nastrojów. W jaki sposób poradzić sobie z emocjonalnym rozchwianiem podczas menopauzy?

Podobnie jak w przypadku innych symptomów, pomocne będą naturalne zioła uspokajające, suplementy, a w skrajnych przypadkach, leki na receptę. Do polecanych ziół na nastrój należą:

  • Dziurawiec zwyczajny — pomaga zmniejszyć wahania nastrojów, nerwowość, płaczliwość i poprawia nastrój. Można z niego robić herbatki, jak i spożywać w formie tabletek.
  • Żeń-szeń — zioło z Azji, które reguluje ośrodkowy układ nerwowy, zmniejsza lęk, poprawia koncentrację i zdolność skupienia.
  • Kozłek lekarski — popularne i tanie zioło o właściwościach uspokajających. Pomaga się uspokoić, wyciszyć i zmniejszyć drażliwość czy płaczliwość.

To jednak nie wszystkie zioła na uspokojenie przydatne w czasie menopauzy — jest ich o wiele więcej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwości stosowania ziół w okresie menopauzy, a także poznać inne sposoby radzenia sobie z nadwrażliwością, zapraszamy do lektury treści zamieszczonych na portalu Uspokajajace.pl To kompendium wiedzy nauczy Cię, jak szybko się wyciszyć i zrelaksować, nawet w okresie menopauzy.

Łagodzenie pierwszych objawów klimakterium. Podsumowanie

Menopauza jest nieunikniona, ale możesz złagodzić jej najbardziej uporczywe objawy na wiele sposobów. Począwszy od ziołowych naparów, przez tabletki z ekstraktem z roślin, a skończywszy na naturalnych metodach na poprawę swojego samopoczucia. Pamiętaj, że nie tylko suplementacja jest ważna. W tym okresie zadbaj także o swoje nastawienie psychiczne, dietę oraz aktywność fizyczną na co dzień.