Jak naturalnie przyciemnić siwe włosy? 7 naturalnych sposobów, które wykonasz w domu

Farbowanie siwych włosów nie musi wiązać się z koniecznością stosowania trudnych do samodzielnej aplikacji, chemicznych preparatów. Równie skuteczne i mniej inwazyjne może okazać się naturalne farbowanie włosów siwych z wykorzystaniem produktów, dostępnych w większości domów. Jak przestać farbować siwe włosy? Jakie domowe sposoby na przyciemnianie siwych włosów są najskuteczniejsze?

Naturalne farby, pasty i płukanki do siwych włosów mogą okazać się bezpieczną i bardzo skuteczną formą maskowania siwiejących kosmyków. Niezależnie od tego, jaką domową metodę zastosujemy, musimy pamiętać o systematyczności jej stosowania. Przyciemnione lub zafarbowane włosy i tak odrosną siwe, ale regularnie stosując poniższe zabiegi można znacznie poprawić odcień i kondycję włosów.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Siwe-Wlosy.pl, którego autorzy specjalizują się w tematyce zapobiegania i radzenia sobie z problemami związanymi bezpośrednio z siwizną. 

1. Płukanka z kawy

Jednym ze skuteczniejszych, domowych sposobów na zamaskowanie siwiejących kosmyków jest przyciemnianie siwych włosów kawą. Ze względu na charakterystyczną, ciemną barwę płukanki, metoda ta sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób mających naturalnie brązowe lub czarne włosy. Warto podkreślić, że przy systematycznym stosowaniu kawy na włosy można liczyć również na przyspieszenie ich porostu, co może okazać się bardzo przydatne dla kobiet zapuszczających włosy.

Aby przygotować płukankę, należy zagotować kilka łyżek zmielonej kawy w dwóch szklankach wody, po czym odstawić płyn do przestudzenia. Następnie należy użyć kawy do polewania kosmyków i trzymać ją na włosach przez około 15-20 minut. Po upływie tego czasu, można umyć głowę i zastosować dowolną formę pielęgnacji. Aby wzmocnić działanie płukanki i uzyskać intensywniejszy odcień włosów, warto powtórzyć zabieg następnego dnia.

2. Olej kokosowy i cytryna

Pasta przygotowana z mieszanki oleju kokosowego i cytryny to metoda maskowania siwych włosów, która polecana jest dla osób o jasnych kosmykach. Systematyczne używanie tej mikstury może spowolnić proces utarty naturalnego koloru oraz stopniowo wzmacniać i rozjaśniać siwiejące włosy.

Aby przygotować pastę, należy zmieszać ze sobą 3 łyżki oleju kokosowego oraz 3 łyżki soku z cytryny. Proporcje te można zwiększać lub zmniejszać w zależności od długości i objętości włosów danej osoby. Powstałą masę należy nałożyć na wilgotne włosy i zostawić na godzinę. Po spłukaniu mieszanki, można wykonać standardowe zabiegi pielęgnacyjne. Aby osiągnąć trwałe i zadowalające efekty, warto stosować metodę regularnie, najlepiej  1-2 razy w tygodniu.

3. Kurkuma

Kurkuma na siwe włosy to kolejna metoda, która zalecana jest do maskowania siwizny przez osoby o jasnych i rudych włosach. Regularne nakładanie preparatów z kurkumą może nadać włosom ciepły odcień oraz zmniejszyć widoczność siwych kosmyków. Aby wzmocnić działanie kurkumy, warto wymieszać ją z rumiankiem, znanym z właściwości rozjaśniających.

Aby przygotować domową płukankę, należy zaparzyć rumianek i wsypać do niego łyżeczkę kurkumy, a następnie spłukać naparem wilgotne włosy. Płukankę można pozostawić na około 30 minut. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty, warto powtarzać zabieg raz w tygodniu.

4. Czarna herbata

Płukanka z czarnej herbaty to bardzo prosty sposób na naturalne przyciemnianie siwych włosów. Ze względu na to, że jej działanie jest stosunkowo delikatne, sprawdzi się najlepiej w przypadku osób, których brązowe lub czarne włosy dopiero zaczynają tracić swoją naturalną barwę. Stopień przyciemnienia kosmyków będzie zależał od częstotliwości stosowania płukanki, a także od tego, ile torebek herbaty wykorzystamy do jednorazowego zabiegu.

Aby wykonać domową płukankę, wystarczy jedynie zaparzyć herbatę i poczekać aż się ostudzi. W międzyczasie można umyć włosy, a następnie opłukać je naparem i pozostawić na 1-2 godziny. Osoby, którym zależy na mocniejszym efekcie, mogą pozostawić płukankę na całą noc. W takiej sytuacji warto pamiętać o przykryciu głowy czepkiem lub ręcznikiem, aby uniknąć zabrudzenia pościeli.

5. Łupiny orzechów

Kolejnym sposobem na przyciemnianie siwych włosów jest stosowanie płukanki wykonanej z łupin orzecha włoskiego. Intensywność przyciemnienia kosmyków u danej osoby będzie zależała od tego, ile łupin zostanie wykorzystanych do przygotowania płynu. Metoda może być stosowana zarówno w przypadku osób o jasnych, jak i ciemnych włosach.

Pierwszym etapem przygotowania płukanki jest rozłupanie odpowiedniej ilości orzechów i umieszczenie łupin w garnku wypełnionym dwiema szklankami wody. Całość należy gotować przez około 30 minut, a następnie zostawić do wystygnięcia. Przed zastosowaniem płukanki trzeba oddzielić łupiny od wody za pomocą sitka, aby resztki orzechów nie zaplątały się we włosy. Płyn można pozostawić na włosach przez godzinę lub dłużej w przypadku potrzeby uzyskania intensywniejszego odcienia.

6. Naturalna henna

Henna jest naturalnym i odżywczym barwnikiem roślinnym, który wykorzystywany jest powszechnie do przyciemniania włosów i skóry. Kolor, jaki można osiągnąć z użyciem henny zależny jest od naszego wyjściowego koloru włosów, a także od czasu przez jaki będziemy trzymać na nich mieszankę. Odcienie jakie możemy uzyskać farbując włosy henną wahają się od ciemnego blondu, przez rudy i brąz, aż do czerni.

Sproszkowaną hennę można dostać w większości drogerii oraz sklepów z naturalnymi produktami. Aby przygotować naturalną farbę, należy wymieszać odpowiednią ilość henny z ciepłą wodą w taki sposób, aby uzyskać półpłynną masę. Aby wzmocnić działanie mieszanki, warto dodać do niej również kilka kropli soku z cytryny. Tak przygotowaną masę należy nałożyć na włosy na około 60-100 minut. Czas ten można delikatnie skrócić lub wydłużyć w zależności od tego, jaki odcień chcemy uzyskać. Ze względu na to, że działanie henny jest stosunkowo silne, warto wcześniej wykonać próbę na pojedynczym kosmyku.

7. Sok z buraków

Aby zamaskować siwy kolor włosów i uzyskać żywy, czerwony odcień, warto zastosować domową płukankę z soku z buraka. Metoda ta może okazać się skuteczna zarówno w przypadku osób o jasnej barwie włosów, jak i tych, których naturalnym kolorem włosów jest brązowy czy czarny. Przed wykonaniem płukanki, warto pamiętać o tym, że burak jest silnie barwiący i bardzo ciężko zmyć go z tkanin, dlatego należ unikać przeprowadzania zabiegu w nowych i jasnych ubraniach.

Do wykonania płukanki potrzebna jest filiżanka soku z buraka i odrobina oleju kokosowego. Składniki należy ze sobą wymieszać i pozostawić na włosach na około 2 godziny. Aby uniknąć zbyt intensywnej, czerwonej barwy warto przeprowadzić wcześniej próbę na jednym kosmyku włosów. W przypadku, gdy odcień będzie zbyt mocny, można dodać do płukanki odrobinę soku z marchwi.

Podsumowanie

Powyższe metody mogą okazać się przydatne dla osób, które zastanawiają się jak ukryć siwe włosy bez konieczności stosowania silnych środków chemicznych. Domowe, naturalne metody, takie jak płukanki z kawy i herbaty czy pasta z henny mogą przyczynić się do wzmocnienia włosów oraz zapewnić im intensywniejszy i ciemniejszy odcień. Przed zastosowaniem którejkolwiek z opisanych metod, warto zabezpieczyć mieszkanie przed ewentualnymi zabrudzeniami oraz wykonać próbę na niewielkiej ilości włosów, aby uniknąć uzyskania nieodpowiedniego dla nas koloru.