Jak marynować grzyby?
Sezon grzybowy to dla wielu osób to mały raj, już samo ich zbieranie to świetna forma spędzania wolnego czasu, a marynowanie grzybów to w wielu domach tradycja. Dzięki temu procesowi nie tylko przedłużamy ich życie, ale nadajemy im również nowe smaki i aromaty. Słoiki z marynowanymi grzybkami otwieramy zwłaszcza zimą, gdy dostęp do świeżych grzybów jest utrudniony.
Marynowanie grzybów jest bardzo proste i każdy powinien sobie z nim poradzić. Najlepsze grzyby do zamarynowania to pieczarki, borowiki, pieńki oraz maślaki. Oczywiście zamarynować można dowolne, jadalne grzyby leśne. Najpopularniejszą formą marynaty jest zalewa octowa, która można wzbogacić ziołami, takimi jak majeranek, ziele angielskie, liście laurowe, rozmaryn czy gorczyca.
Grzyby marynowane doskonale nadają się do mięs i ryb, dodawane są również do zup i sosów. Przed zamarynowaniem trzeba je obgotować.
Grzyby marynowane w occie — przepis
Składniki: 2 kg grzybów, 1 cebula.
Składniki na zalewę: 4 szklanki wody, 1 szklanka octu 10%, 2 łyżki cukru, 2 łyżeczki soli, 8 ziaren ziela angielskiego, 4 liście laurowe, 1 łyżka gorczycy, 1 łyżka ziaren pieprzu.
Przygotowanie: Grzyby dokładnie oczyść i opłucz. Większe pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę obierz, pokrój na ćwiartki, a następnie na plasterki. W dużym garnku zagotuj wodę, wrzuć grzyby i cebulę, gotuj przez ok. 5 minut. Po tym czasie odcedź i włóż do suchych słoiczków (najlepiej wcześniej wyparzonych i osuszonych), wypełniając je do około 3/4 objętości.
Przygotuj zalewę octową: wodę, ocet, cukier i sól oraz ziela angielskie, liście laurowe, gorczycę i pieprz zagotuj w garnku. Gorącą zalewą zalej grzyby w słoikach, równomiernie rozkładając przy tym przyprawy. Powinna całkowicie przykryć grzyby. Słoiki od razu zakręcić pokrywkami. Jeśli wszystkie składniki udało Ci się dodać jeszcze bardzo gorące, słoiki nie wymagają dodatkowej pasteryzacji. Odwróć je do góry dnem i zostaw do ostudzenia. Znów odwróć i odstaw do spiżarki lub piwnicy.
Grzyby marynowane zawierają sporą ilość octu, którego nadmiar może być szkodliwy dla naszych organizmów. Dlatego pamiętajmy o zachowaniu proporcji z wodą. Zamiast octu można użyć również kwasu mlekowego, winnego lub cytrynowego.