Jak lepiej organizować swój czas?

Codzienne obowiązki wymagają wiele uwagi i zaangażowania. Może być trudno pogodzić je z życiem prywatnym i sprawami rodzinnymi. Dlatego warto spróbować poprawić swój plan dnia. Jak to zrobić?

W natłoku obowiązków i zadań nie da się pamiętać o wszystkim. Dlatego tak często zdarza nam się o czymś zapomnieć. Takie sytuacje mogą być przyczyną wielu stresów i nieprzyjemności, dlatego lepiej ich unikać. Aby to zrobić, wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w swoich codziennych przyzwyczajeniach. Nie wymaga to wielkich nakładów finansowych ani uwagi, więc warto wypróbować któryś z poniższych sposobów. Jak stać się osobą lepiej zorganizowaną?

Rób notatki

Częstym błędem, który popełnia wiele osób, jest liczenie, że będziemy w stanie dobrze zapamiętać jakąś informację przez dłuższy czas. Jednak pamięć bywa zawodna. Możemy świetnie zrozumieć wytyczne, których udziela nam przełożony, jednak jeśli po spotkaniu stanie się coś nagłego i nieoczekiwanego, co silnie zaprzątnie nam głowę, to część informacji pewnie nam umknie. Jest jednak skuteczne rozwiązanie tego problemu – tworzenie notatek! Aby ułatwić sobie zadanie, warto zaopatrzyć się w wygodny notes. Niezawodne i starannie wykonane są np. kultowe notesy Moleskine, pisanie w nich to czysta przyjemność. W odręcznych notatkach można posługiwać się własnymi skrótami lub symbolami, które ułatwią zrozumienie treści. Zapisywanie w taki sposób będzie też szybsze.

Twórz listy

Sporządzanie listy zakupów powinno być nawykiem. Warto to robić nie tylko przed samym wyjściem do sklepu, a raczej przez cały czas. Tworzenie listy ułatwi posiadanie w łatwo dostępnym miejscu notatnika, w którym można na bieżąco zaznaczać, że kończą się konkretne produkty.  Dzięki takiej organizacji zakupów łatwiej jest kontrolować domowy budżet. Jest to również przydatne, dla wszystkich osób, które nie chcą przykładać się do marnowania żywności. Jednak lista przyda się nie tylko w przypadku zakupów. Przed ważnym wydarzeniem, warto wypisać sobie wszystkie niezbędne czynności i po kolei je odhaczać. Lista niezbędnych rzeczy z pewnością przyda się także podczas pakowania na wyjazd. Podobnie jak w przypadku list zakupowych, takie spisy warto zrobić odpowiednio wcześniej, żeby mieć czas na uzupełnienie ich, jeśli przypomnimy sobie o czymś jeszcze.

Zapanuj nad czasem

Wszelkie plany warto zapisywać także w kalendarzu. Dotyczy to nie tylko ważnych wydarzeń, ale także codziennych obowiązków i zadań. Dobrym pomysłem będzie zawieszenie takiego kalendarza w widocznym miejscu, tak aby w każdej chwili można było na niego spojrzeć. Dzięki temu możemy z łatwością zobaczyć, kiedy mamy więcej wolnego czasu oraz w jakie dni nie powinniśmy już przyjmować nowych zadań. Warto mieć na widoku zarówno szczegółowy harmonogram na najbliższy tydzień, jak i bardziej ogólny zarys zaplanowanych działań na najbliższe miesiące. W tym przypadku również można posługiwać się własnymi oznaczeniami, które pozwolą szybko zapoznać się z treścią. Takie wizualne zilustrowanie swoich planów bardzo ułatwia utrzymanie kontroli nad czasem.