Jak legalnie zostać w Niemczech opiekunką?

Niemiecki system opieki nad osobami starszymi opiera się przede wszystkim na opiece domowej. O zdrowie i dobre samopoczucie seniorów zza Odry dbają głównie opiekunki, a znaczna część z nich pochodzi z Polski. Eksperci przewidują, że zapotrzebowanie na polskich opiekunów z każdym rokiem będzie się zwiększać. Jak zatem zdobyć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Opiekunka osoby starszej – zawód przyszłości

Praca opiekunki seniora uznawana jest za zawód przyszłości. Zapotrzebowanie na specjalistów ds. opieki w kolejnych latach będzie rosnąć, a jest to wynikiem starzejącego się społeczeństwa. Liczba osób w wieku postprodukcyjnym szczególnie szybko zwiększa się za naszą zachodnią granicą, przez co pracy dla opiekunek w Niemczech nie brakuje. Do opieki nad niemieckimi seniorami zatrudniane są głównie Polki i Polacy, którzy wyjeżdżają na kilkutygodniowe, a nawet kilkumiesięczne kontrakty – czeka tam na nich pełnoetatowa praca. Opieka Niemcy polega przede wszystkim na pomocy w codziennych czynnościach przez 24/7. Do podstawowych zadań należy pomoc w poruszaniu się, podawaniu leków, higienie osobistej, transporcie, organizacji czasu wolnego.

Jak znaleźć pracę jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Najprostszym sposobem znalezienia zatrudnienia w Niemczech jest skorzystanie z pomocy zaufanej agencji opiekunek. Agencje działające na terenie Polski współpracują z niemieckimi rodzinami, jak i swoimi niemieckimi odpowiednikami. Większość z nich prowadzi rekrutacje w trybie ciągłym, co w praktyce oznacza, że stale poszukują kandydatek do pracy. Na ich stronach zapoznać można się z aktualnymi ogłoszeniami, a także wymaganiami stawianymi kandydatom i kandydatkom.

Szukanie pracy w opiece przez agencje jest sprawdzonym i pewnym rozwiązaniem. Doświadczenie i profesjonalizm pośrednika pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek, a także oszustw. Polskie agencje proponują bowiem swoim współpracownikom pomoc w dopełnieniu formalności, transport do Niemiec i z powrotem, umowę z dokładnym opisem obowiązków i wysokością pensji, a także informacjami o stanie zdrowia seniora, zakwaterowaniu itp.

Ile może zarobić legalnie zatrudniona w Niemczech opiekunka seniora?

Jednym z najczęściej zadawanych przez kandydatów pytań, jest to o wysokość zarobków. Trzeba tu jednak jasno podkreślić, że wynagrodzenie opiekunek jest zróżnicowane, a przez to trudno jednoznacznie wskazać konkretną kwotę. Na jej wysokość wpływa stan zdrowia seniora, zakres obowiązków, doświadczenie opiekunki, stopień znajomości języka niemieckiego, miejsce zatrudnienia i jego warunki. Najczęściej jednak pensja waha się od 1400 do 2000 euro na miesiąc. Wysokość wynagrodzenia często podwyższana jest premiami za lojalność czy pracę w okresie świątecznym.