Wyczuwasz pod swoją skórą twarde lub cieliste guzki? To mogą być nerwiakowłókniaki. Te grudki mają charakter niezłośliwy, ale zaniedbane mogą przekształcić się w nowotwór. Sprawdź, skąd biorą się nerwiakowłókniaki, i jak je leczyć.
Nerwiakowłókniaki
- Skórne, czyli miękkie grudki na skórze o barwie cielistej.
- Podskórne, czyli twarde guzki pod skórą o owalnym kształcie, odgraniczone w dotyku od sąsiadujących tkanek.
- Splotowate, które ulokowane są w tkance podskórnej, mogą się mocno rozrastać, powodując poszerzenie całych części ciała.
Ponieważ nerwiakowłókniaki mogą ulec transformacji w nowotwór złośliwy, wymagają konsultacji z lekarzem.
Nerwiakowłókniaki — objawy
Nerwiakowłókniaki najczęściej wyczuwa się palcami lub zauważa gołym okiem. Najczęściej występujące guzki zlokalizowane są wzdłuż przebiegu nerwów obwodowych oraz czaszkowych (guzki na głowie). Inne objawy to brązowe, rozległe przebarwienia na skórze, piegi nagle pojawiające się w okolicy pachwin i pach, objawy neurologiczne, gdy nerwiakowłókniaki uciskają na sąsiadujące tkanki i struktury (np. nerwobóle), rzadko ataki padaczkowe.
Nerwiakowłókniaki — diagnostyka i leczenie
Nerwiakowłókniatość może być dziedziczna. Wyróżnia się dwa rodzaje choroby: nerwiakowłókniatość typu 1 oraz nerwiakowłókniatość typu 2. Obie są nieuleczalne, o autosomalnym dominującym typie dziedziczenia, spowodowane mutacjami w genach.
Po zauważeniu na skórze lub pod nią twardych, lub cielistych guzków należy niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem. Czasem lekarz zaleca pobranie próbki na drodze biopsji i badanie histopatologiczne. Nieleczone nerwiakowłókniaki mogą się zezłośliwić lub rozrastać, uciskając na okoliczne tkanki i powodując duży dyskomfort. Dla wielu osób nerwiakowłókniaki stanowią również problem natury estetycznej.
Ponieważ nerwiakowłókniaki powstają na tle genetycznym, nie można zapobiec ich tworzeniu. Leczenie prowadzi się za pomocą chirurgicznego usuwania. Szybkiego usunięcia wymagają szczególnie guzki, które wywołują dokuczliwy ból, spowodowany uciskaniem nerwów. Pobrany przy tym materiał odsyła się do badania histopatologicznego.