Jak dopasować krzesła do jadalni?

Jadalnia często nazywana bywa sercem domu. Jest nie tylko miejscem wspólnego spożywania posiłków, lecz również przestrzenią do rozmów czy gier i zabaw dla całej rodziny. Estetyczny, spójny wystrój jadalni pozwoli uczynić z niej przytulne pomieszczenie, a przebywanie w niej stanie się źródłem niekłamanej przyjemności. O czym należy pamiętać, urządzając tę przestrzeń? Jakie meble, a w szczególności krzesła, warto wprowadzić do jadalni?

Wyposażenie jadalni – o czym pamiętać?

Jadalnia przyjmuje wiele form – może stanowić oddzielne pomieszczenie lub być połączona z kuchnią bądź salonem. Wiele dostępnych możliwości aranżacyjnych zakresie tworzenia jadalni pozwala swobodnie eksperymentować z wyglądem czy układem pomieszczenia, nie należy jednak zapomnieć, że powinno być ono przede wszystkim wygodne. Stół może stanowić centralną część pomieszczenia lub być położony wzdłuż ściany, przyjmując na przykład formę barowego blatu. To, które rozwiązanie okaże się praktyczne i lepsze w danym przypadku, zależy od możliwego do zagospodarowania metrażu.

Sam stół musi być odpowiednio duży – w przeciwnym wypadku korzystanie z niego będzie znacznie utrudnione. Mała dostępna przestrzeń sprawi, że użytkownicy jadalni będą musieli siedzieć zbyt blisko siebie, a wsuwanie lub wysuwanie krzesła będzie krępujące i niewygodne. Warto więc dobrać stół tak, by na każdego domownika przypadło przynajmniej 60 cm długości blatu.

Krzesła do jadalni rustykalnych, skandynawskich czy japandi

Jeśli lubujesz się w praktycznych rozwiązaniach i preferujesz style aranżacji, które stawiają na oszczędną formę, naturalność materiałów i jednolite stonowane barwy, odpowiednio dopasuj krzesła do jadalni. Postaw na modele wykonane z drewna lub z drewnianymi elementami, w jasnym kolorze (biel, écru, jasny beż) i o niezbyt wymyślnej formie. Dzięki temu uczynisz z jadalni przyjemne, optycznie bardziej przestronne pomieszczenie, w którym jeszcze milej przebywać będzie w rodzinnym gronie.

Krzesła do wnętrz nowoczesnych i industrialnych

Jadalnia to miejsce, w którym wiele osób chętnie eksperymentuje z wystrojem. Nic w końcu nie stoi na przeszkodzie, by uczynić to pomieszczenie idealnym przykładem wnętrza industrialnego lub nowoczesnego. Dysponujesz przestronną, dobrze oświetloną jadalnią i przemawia do Ciebie surowy, ale niebanalny klimat pofabrycznych loftów? Postaw na krzesła do jadalni wykonane z drewna, metalu lub łączące w swojej konstrukcji oba te materiały. Świetnie sprawdzą się maksymalnie proste, surowe formy, czerń lub inne ciemne barwy i obecność połyskujących w świetle, metalicznych elementów.

Aranżując nowoczesną lub industrialną jadalnię, nie można jednak zapomnieć o konieczności dobrego doświetlenia tej przestrzeni. W tym celu wykorzystać możesz stylowe lampy o prostej formie i odsłoniętych przewodach, rozlokowane na ścianach lub zwisające z sufitu  Ciemne meble mogą sprawić, że znacznie trudniej będzie Ci utrzymać wrażenie jasnej, przestronnej przestrzeni. Decydując się na krzesła do jadalni w tym kolorze, upewnij się, że nie przytłoczą one wystroju i nie sprawią, że pokój będzie wyglądać na ciasny i zbyt ciemny. W Galerii Wnętrz Domar dostępna jest bardzo szeroka oferta stołów i krzeseł w różnych stylach aranżacyjnych.