Jak dbać o protezy zębowe – co robić, a czego unikać?

Proteza zębowa wymaga regularnego czyszczenia. Prawidłowa higiena nie tylko zapewnia dłuższy żywot sztucznej szczęce, ale również zapobiega powstawaniu stomatopatii protetycznej oraz różnych dolegliwości związanych z użytkowaniem protezy. Warto wiedzieć co robić, a czego unikać w jej pielęgnacji.

Higiena protezy zębowej – podstawowe zasady

Zachowanie odpowiedniej higieny protezy zębowej wpływa nie tylko na jej żywotność, ale również na zdrowie użytkownika, estetykę uśmiechu oraz zapach z ust. Zaniedbana sztuczna szczęka sprzyja kolonizacji bakterii i grzybów na jej akrylowej powierzchni oraz fermentacji zalegających resztek pokarmowych, co może prowadzić do rozwoju nieprzyjemnych stanów zapalnych błony śluzowej i innych patologicznych procesów. Szczególnej dokładności w czyszczeniu wymagają okolice przydziąsłowe koron i mostów protezy zębowej ze względu na tendencję do gromadzenia się tam płytki nazębnej i różnorodnych osadów. Najważniejszą zasadą pielęgnacji jest regularność i mycie z każdej strony.

Protezę zębową należy czyścić całościowo codziennie, najlepiej po każdym posiłku. W tym celu poleca się specjalne szczoteczki, których konstrukcja pozwala na dotarcie w trudnodostępne miejsca i nie zarysuje powierzchni akrylu. Stanowczo odradza się używanie elektrycznych szczoteczek i tradycyjnych manualnych. To zbyt agresywne urządzenia. Do czyszczenia sztucznej szczęki przeznaczone są również specjalne preparaty. Dużym błędem jest mycie protezy zwykłą pastą do zębów, która nie odkaża wystarczająco akrylowej powierzchni szczęki. Nie należy również stosować mydła. Substancje chemiczne zawarte w mydle skutecznie podrażniają śluzówkę jamy ustnej. Więcej na temat protez zębowych, ich zalet i użytkowania znajduje się na stronie novaestetica.pl/poradnik/proteza-zebowa/.

Dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa podczas czyszczenia szczęki warto zabieg przeprowadzać nad umywalką wyłożoną ręcznikiem. Zapobiega to ewentualnym uszkodzeniom protezy w przypadku upadku szczęki na porcelanę lub kran. Kategorycznie zabronione jest wyparzanie protezy zębowej, prowokuje to bowiem do odkształcenia jej konstrukcji. Nie poleca się również przechowywania jej w szklance z wodą, wbrew powszechnie panującej opinii. Wilgotne środowisko sprzyja gromadzeniu się drożdżaków, które mogą stanowić niebezpieczeństwo zdrowotne, szczególnie u osób starszych.

Specjalistyczne środki czy domowe sposoby?

Domowe sposoby nie są na tyle efektywne, aby dokładnie usunąć resztki jedzenia oraz zneutralizować bakterie i grzyby, jednak stosuje się różne płukanki, np. z soku cytrynowego czy octu jabłkowego, dla szybkiego odświeżenia po jedzeniu w sytuacji tymczasowego braku dostępu do specyfików aptecznych. W codziennym użytkowaniu protezy zębowej warto używać past do protez zębowych o działaniu antybakteryjnym i właściwościach ścierających, ale łagodnych dla akrylu, dlatego podczas zabiegu nie ma potrzeby szorowania szczęki. Dopełnieniem rutyny pielęgnacyjnej protezy są tabletki czyszczące do rozpuszczania w szklance letniej wody oraz proszki szybko czyszczące, które dobrze usuwają wszelkie przebarwienia i nieprzyjemny zapach.