Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg wykonywany przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Potocznie nazywane jest także czyszczeniem zębów i jest wykonywane w celu usunięcia płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Zapobiega to powstawaniu próchnicy i ogólnie pozwala utrzymać stan jamy ustnej w zdrowiu.
Ale jak często powinno się usuwać kamień nazębny? Generalnie, jeśli nie masz żadnych szczególnych problemów zdrowotnych, generalnie czyszczenia co 9 do 12 miesięcy. W tym wpisie dowiesz się więcej w temacie częstotliwości usuwania kamienia nazębnego.
Co warto wiedzieć o kamieniu nazębnym i tzw. czyszczeniu zębów?
Usuwanie kamienia nazębnego to procedura, podczas której usuwa się płytkę nazębną i kamień nazębny z zębów, zarówno nad, jak i pod dziąsłami. Osoby ze zdrową jamą ustną powinny usuwać kamień, średnio co 9 do 12 miesięcy. Takowa częstotliwość usuwania kamienia nazębnego dotyczy również dzieci, z tym że w przypadku dzieci często dodatkowo przeprowadza się lakowanie zębów krok po kroku.
Kamień nazębny zaczyna tworzyć się ponownie w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy po czyszczeniu, w zależności od stanu zdrowia jamy ustnej. Dieta, nawyki związane z myciem zębów, niektóre schorzenia i przyjmowane leki wpływają na szybkość powstawania kamienia nazębnego. Usuwaniem kamienia nazębnego zajmuje się stomatolog, dentysta dziecięcy (pedodonta), lub ewentualnie higienistka stomatologiczna.
Jak przeprowadzany jest zabieg usuwania kamienia?
Zabieg obejmuje dwa etapy: skaling i polerowanie. Skaling to proces usuwania kamienia nazębnego (zwane także złogami nazębnymi lub złogami) z powierzchni zębów. Po usunięciu kamienia na zębach pojawia się nierówną, szorstka powierzchnia. Dlatego w następnej kolejnościŁódź dentysta wykonuje polerowanie, które jest procesem wygładzania powierzchni zębów.
Ile zabiegów usuwania kamienia z zębów należy wykonać w ciągu roku?
Nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Niektórzy ludzie zaczynają rozwijać kamień nazębny kilka tygodni po czyszczeniu. U innych trwa to kilka miesięcy. Generalnie umownie przyjęło się, że zabieg wykonuje się co 9 – 12 miesięcy.
To, jak szybko rozwinie się kamień, zależy od:
- Diety – lepkie, słodkie pokarmy sprzyjają powstawaniu kamienia nazębnego.
- Nawyków w zakresie pielęgnacji zębów – a dokładnie tego, jak często szczotkujesz, nitkujesz i używasz płynu do płukania jamy ustnej.
- Ogólnego stanu zdrowia – czynnikami ryzyka są choroby takie jak cukrzyca, zaburzenia autoimmunologiczne lub zapalenie przyzębia.
- Przyjmowanych leków – problemy stomatologiczne mogą być efektem ubocznym stosowania leków przeciwdepresyjnych, przeciwzakrzepowych i innych.
- Ślina, jej ilość i jakość – kontakt ze śliną powoduje zwapnienie płytki nazębnej i przekształcenie jej w kamień nazębny.
Dlatego zalecamy wizytę u stomatologa, który udzieli osobistych zaleceń dotyczących realistycznej potrzeby częstotliwości usuwania kamienia nazębnego. W przypadku dzieci, w tej kwestii pomoże pedodonta. Ponieważ, jeśli cierpisz na choroby dziąseł i masz trudności z utrzymaniem w czystości tylnych zębów, jedno czyszczenia co 12 miesięcy nie będzie wystarczające.