Jak często karmić psa? Podpowiadamy

Ile razy dziennie należy karmić naszego pupila? Czy nieograniczony dostęp do miski to dobry pomysł? Czy żywienie psa dorosłego i szczeniaka jest takie samo? Poznaj porady żywieniowe, aby zadbać o zdrowy rozwój Twojego psa.

Jak często karmić psa?

Ile razy dziennie karmić psa? To pytanie zadaje sobie praktycznie każdy właściciel czworonoga. Najważniejszy jest jednak fakt, że nie istnieje tutaj jednoznaczna odpowiedź. Dlaczego? Przede wszystkim główna zasada żywienia psów mówi o tym, że częstotliwość spożywania posiłków powinna być zależna od czynników indywidualnych, takich jak: wiek psa, waga, stan fizjologiczny (np. ciąża), styl życia (aktywny czy siedzący), występowanie chorób wewnętrznych. Prawidłowe żywienie nie tylko determinuje zdrowie u psa, ale także wpływa na: jego aktywność i energię, samopoczucie, wygląd sierści.

Jednak bez względu na to, ile razy dziennie będziemy karmić naszego czworonożnego przyjaciela, powinniśmy wiedzieć, że tak naprawdę najważniejsza jest jakość podawanej karmy oraz jej odpowiednie zbilansowanie pod kątem tłuszczów, węglowodanów i białka. Przyjmuje się, że dobra karma dla psa zawiera w swoim składzie powyżej 60% mięsa. Karmy z niższej półki cenowej niestety mogą dostarczać zwierzęciu konserwantów i wzmacniaczy smaku, które poniekąd uzależniają i sprawiają, że pies nie będzie chciał sięgać po inne, mniej wyraziste smaki. Co więcej, w takich karmach zamiast mięsa znajdziemy odpady zwierzęce, na przykład pazury, skórę czy ścięgna. Warto więc zwrócić uwagę na karmy holistyczne, które zadbają o zdrowie i kondycję naszego psa. Na przykład karma klasy superpremium – Optimanova – zawiera od 65% do 75% mięsa oraz dostarcza wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego żywienia.

Żywienie szczeniąt

Żywienie szczeniąt do 6. miesiąca życia odbywa się według uniwersalnej zasady – szczenię powinno jeść często, ale odpowiednio wydzielone, małe porcje. Im pies jest starszy, tym powinien jeść rzadziej oraz dostawać większe porcje. Pokarmy stałe wprowadza się po 4. tygodniach życia psa.

Szczenię 8-tygodniowe, które może zostać już wydane do nowego domu, karmi się od 4 do 5 razy na dobę. Natomiast starszy 7-miesięczny szczeniak zazwyczaj spożywa posiłki już dwa razy dziennie, czyli na przykład w odstępie 12 godzin – rano i wieczorem.

Warto wiedzieć, że młode, dorastające psy mają większe zapotrzebowanie na substancje odżywcze niż psy dorosłe. Oznacza to, że do prawidłowego rozwoju niezbędne są im przede wszystkim białka oraz energia dostarczana za pomocą kwasów tłuszczowych. W karmie dla szczeniąt nie może zabraknąć również witamin i minerałów.

Żywienie psa dorosłego

Najczęściej zaleca się, aby dorosły pies dostawał dwa posiłki dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Natomiast ta zasada nie sprawdza się w przypadku małych ras (np. yorkshire terrier, chihuahua, jack russell terrier, buldog, shih-tzu, jamnik, foksterier) ze względy na szybką przemianę materii, a także wysokie zapotrzebowanie kaloryczne. Małe psy warto więc karmić trzy razy na dobę, pamiętając o tym, aby posiłki były lekkostrawne oraz dostarczały odpowiednich ilości energii. Karmienie trzy razy na dobę zalecane jest także dla psów pracujących oraz uprawiających sporty.

Indywidualny plan żywieniowy może być konieczny w przypadku: zwierzęcej otyłości, występowania problemów żołądkowo-jelitowych, występowania alergii pokarmowych, występowania cukrzycy, występowania innych chorób.

Uwaga: Ostatni posiłek nie powinien być podawany tuż przed snem.

Karmienie psa raz dziennie – czy warto?

Mimo że karmienie czworonoga raz dziennie jest wygodne dla jego właściciela, to u zwierzęcia może determinować zaburzenia w trawieniu, na przykład: nudności i wymioty, wzdęcia, biegunkę. Co więcej, pies karmiony raz dziennie może być ospały, ponieważ zużywa energię dostarczaną mu wraz z pożywieniem. Częstsze pory karmienia usprawniają codzienne funkcjonowanie oraz mogą poprawić jakość snu zwierzęcia.

U ras dużych przyjmowanie dużych porcji karmy na pusty żołądek może doprowadzić do jego skrętu, a łapczywe zjadanie pożywienia skutkuje gazami i wzdęciami. Behawioryści podkreślają, że stałe odczuwanie przez psa głodu może doprowadzić do problemów z jego zachowaniem.

Nie powinno się dokarmiać psów między posiłkami. Wyjątek stanowią przekąski, które traktowane są w ramach nagrody na przykład podczas nauki czy wykonywania poleceń właściciela. Tak zwane smaczki nie powinny jednak przekraczać 15% dziennej racji pokarmowej.

Uwaga: Nie zaleca się również podawania posiłków bezpośrednio przed lub po wysiłku fizycznym. Od posiłku do wspólnej zabawy czy intensywnego spaceru powinny minąć minimum dwie godziny.

Stały dostęp do pokarmu

Właściciele czworonogów decydują się również na tak zwane karmienie ad libitum, czyli na stały dostęp zwierzęcia do pokarmu. Taki typ żywienia nie jest jednak zalecany dla psów, mimo że może zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Wśród wad stałego dostępu do pożywienia wymienia się przede wszystkim: nadmiar energii u zwierzęcia, wzrost ryzyka otyłości, w przyszłości problemy z apetytem. Szczególnie niebezpieczna jest natomiast otyłość, która nie tylko wiąże się ze zwiększeniem wagi, ale z również: ze wzrostem zachorowalności na cukrzycę, z zaburzeniami odporności, z chorobami w obrębie układu oddechowego, z chorobami w obrębie układu sercowo-naczyniowego oraz z pogorszeniem kondycji układu kostnego.

Karma pozostawiona w misce na cały dzień wietrzeje, co sprawia, że jej zapach przestaje być atrakcyjny dla zwierzęcia, a sam pokarm staje się niepełnowartościowy ze względu na utratę witamin i jełczenie tłuszczów.

Czy należy regularnie zmieniać karmę?

Warto poruszyć również wątek zmiany karmy. Wielu właścicieli obawia się, że ich pupil szybko znudzi się smakiem karmy. Jest to jednak mylne myślenie, ponieważ zwierzęta nie potrzebują częstych zmian w pożywieniu czy pobudzania kubków smakowych. Zmiany karmy, która odpowiada pupilowi (chętnie ją zjada, ma po niej energię, jego sierść jest błyszcząca) może przynieść negatywne skutki przede wszystkim dla układu pokarmowego – pojawiają się zwłaszcza takie objawy jak rozluźnione stolce i biegunki.