Jak często aplikować krem do opalania?

Jak często aplikować krem do opalania?

Lato to czas spokoju, a także upragnionych wakacji czy długo wyczekiwanego urlopu. Niezależnie od tego, w jaki sposób i gdzie spędzamy swoje wakacje, zawsze powinniśmy pamiętać o właściwej ochronie przed słońcem. W tym celu podstawę powinien stanowić odpowiedni krem do opalania o właściwie dobranym faktorze. Jednak sam krem z odpowiednio wysokim filtrem, np. SPF 30, to nie wszystko. Równie ważna jest jego poprawna i częsta aplikacja. Sprawdź, jak często należy aplikować krem do opalania.

Krem do opalania – co warto wiedzieć o jego aplikacji?

Częstotliwość aplikacji kremu do opalania powinna być uzależniona od tego, ile czasu planujemy spędzić na słońcu oraz jakie aktywności będziemy w tym czasie wykonywać. Jeśli nie jest to godzinna przejażdżka rowerem czy wyjście na krótki spacer, krem z filtrem powinniśmy reaplikować na naszą skórę co 2-3 godziny, szczególnie jeśli cały dzień planujemy spędzić na plaży lub na basenie. Pot i woda mogą sprawić, że krem do opalania nie będzie równie skuteczny jak zaraz po nałożeniu. Oprócz tego nie można zapominać o ponownej aplikacji np. po wyjściu z morza lub basenu.

Osoby, które nakładają krem do opalania tylko raz, a następnie cały dzień spędzają na słońcu, popełniają bardzo poważny błąd, który może skutkować poparzeniem lub uszkodzeniem skóry. Działanie promieniowania ultrafioletowego może w dużym stopniu zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia raka skóry, a także przyspiesza jej starzenie i sprawia, że staje się bardzo przesuszona.

Jak poprawnie aplikować krem do opalania?

Poprawna aplikacja to kolejna istotna kwestia, o której znaczna część osób zdaje się zapominać. Aby krem do opalania SPF 30 zadziałał w sposób prawidłowy, a po powrocie z plaży nie czekała nas przykra niespodzianka w postaci zaczerwienionej skóry, warto pamiętać o tym, jak powinna przebiegać jego prawidłowa aplikacja:

  • kremu do opalania nie należy aplikować bezpośrednio przed kontaktem ze słońcem, np. będąc już na plaży. Powinno nakładać się go minimum 30 minut przed ekspozycją na słońce. Dzięki temu mamy pewność, że produkt dobrze się wchłonął;
  • należy pamiętać o nałożeniu odpowiedniej ilości produktu – zbyt cienka warstwa, nawet nałożona odpowiednio wcześnie, może okazać się niewystarczająca;
  • krem należy nałożyć równomiernie na każdą część ciała, która będzie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych;
  • aby mieć pewność, że produkt odpowiednio się wchłonął, warto poczekać kilka minut, zanim założymy ubranie. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której krem wsiąknie w materiał, zamiast chronić skórę;
  • pamiętaj, aby w trakcie aplikacji kremu do opalania nie pominąć uszu ani twarzy.

Krem z filtrem a opalanie

Niektóre osoby popełniają bardzo duży błąd, wychodząc z założenia, że aplikując krem do opalania z filtrem np. SPF 30, w żaden sposób się nie opalą, przez co nie nakładają go wcale. Postępując w ten sposób. narażają swoją skórę na bolesne i nieprzyjemne poparzenia słoneczne, a przede wszystkim zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia u nich czerniaka.

Stwierdzenie, według którego stosowanie kremu z filtrem SPF 30 sprawi, że się nie opalimy, jest błędne. Warto mieć świadomość tego, że stosowanie kremów z filtrem o wyższym faktorze, np. SPF 50, także umożliwia równomiernie opalenie się, ale bez oparzeń słonecznych. Jeśli jesteśmy posiadaczami jasnej karnacji, warto zacząć od aplikacji filtrów o wyższym faktorze, np. SPF 50, a jeśli nasza skóra w trakcie opalania przybierze ciemniejszy odcień, można zastosować krem z filtrem SPF 30.

Stosowanie kremu do opalania jest dla nas korzystne także z innego powodu. Opalając się bez jakiejkolwiek ochrony przeciwsłonecznej, sprawiamy, że nasza skóra staje się bardzo sucha. W efekcie może zacząć się łuszczyć i mogą pojawiać się na niej różnego rodzaju podrażnienia. Krem do opalania wyposażony w odpowiednie składniki odżywcze, nawilżające i regenerujące (np. masło shea) sprawi, że Twoja skóra będzie nie tylko zabezpieczona przed działaniem promieni słonecznych, ale i miękka w dotyku, nawet po całym dniu spędzonym na plaży.