Jak aktywność fizyczna wpływa na pracę mózgu?

Ćwiczenia fizyczne to nie tylko świetny sposób na to, aby zrzucić zbędną tkankę tłuszczową, czy wzmocnić kondycję fizyczną. Sport sprawdza się również wtedy, gdy chcemy poprawić naszą koncentrację i wpłynąć na ogólne usprawnienie pracy naszego mózgu. Liczne badania naukowe udowadniają, że systematyczna aktywność fizyczna wpływa na procesy myślowe, usprawnia hipokamp, który jest odpowiedzialny za zdolności poznawcze, a także poprawia ogólny stan zdrowia psychicznego. Zobaczmy, w jaki sposób aktywność fizyczna wspomaga pracę mózgu.

Jak ćwiczenia fizyczne wpływają na mózg?

Ćwiczenia fizyczne mogą wpłynąć pozytywnie na aktywność mózgu, jednak tylko wtedy, gdy są przeprowadzane z rozwagą. Zanim zaczniemy mordercze treningi, warto wiedzieć, iż przetrenowanie może wręcz zaszkodzić naszej koncentracji oraz ogólnemu samopoczuciu. Tymczasem jeżeli chcemy poprawić aktywność swojego mózgu, wcale nie musimy wykonywać ćwiczeń ponad nasze siły. Naukowcy z Oregon Health & Scence University (OHSU) ustalili, iż już kilkunastominutowy trening może przynieść znaczne korzyści, wspierając połączenia pomiędzy neuronami w hipokampie oraz pamięcią.

Już dawno udowodniono także, że podczas wysiłku poprawia się nastrój, polepsza szybkość reakcji oraz koncentracja. Ćwiczenia wpływają także na poprawę samopoczucia, gdyż w trakcie ruchu uwalniane są serotonina i dopamina, które mają bezpośredni wpływ na nasz humor. Co więcej, trening stanowi dodatkowy bodziec dla mózgu, stymulując go do tworzenia nowych komórek nerwowych. Wytwarzane jest białko BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor), odpowiadające za powstawanie nowych neuronów oraz regenerację starych.

Zaletą systematycznych treningów jest też zwiększenie produkcji endorfin, zwanych nie bez powodu, hormonami szczęścia. To właśnie endorfiny odpowiadają za redukcję uczucia zmęczenia i znużenia, mają także zdolność zmniejszania uczucia bólu. Połączenie białka BDNF z hormonami szczęścia może zadziałać na mózg podobnie jak morfina, nikotyna czy nawet heroina, a więc tak – od ruchu można się uzależnić.

Jakie ćwiczenia fizyczne wspomogą funkcjonowanie mózgu?

Każdy ruch może pozytywnie wpłynąć na pracę mózgu, trzeba jednak pamiętać, aby nie ćwiczyć zbyt intensywnie. Jeżeli chcemy poprawić koncentrację i wpłynąć na zwiększenie komórek nerwowych w mózgu, a jednocześnie wprowadzić się w lepszy nastrój, warto korzystać z poniższych aktywności fizycznych:

  • pływanie;
  • ćwiczenia aerobowe;
  • bieganie;
  • jazda na rowerze;
  • umiarkowany trening fitness.

Oczywiście dowolna aktywność fizyczna będzie pomocna dla funkcjonowania mózgu, jeżeli tylko zabierzemy się do trenowania z rozwagą. Pamiętajmy, że ważnym czynnikiem w usprawnieniu zdolności poznawczych i uzyskaniu korzystnych efektów połączenia sportu z funkcjami umysłowymi, jest regularność. Nie wystarczy więc wykonać trening jednokrotnie, systematyczne ćwiczenia powinny zostać wdrożone do planu tygodniowego.

Wiemy już, że aktywność fizyczna wiąże się nie tylko z rozwojem fizycznym, ale wpływa także na funkcje psychiczne. Więcej informacji na temat zdrowia, znaleźć można na stronie https://www.epacjent.pl.