Ile kosztuje wózek inwalidzki? Czy można dostać go za darmo?

Widok wózków inwalidzkich w przestrzeni publicznej nikogo już nie dziwi. Możemy spotkać je na każdym rogu oraz za każdym zakrętem. W zależności od schorzenia chorego, można wyróżnić kilka rodzajów pojazdów. Najczęściej rozróżniane to te, które napędzane są przez siłę ludzkich mięśni oraz za pomocą silnika elektrycznego. Ile kosztuje wózek inwalidzki? Czy można dostać go za darmo? Sprawdź!

Widok wózków inwalidzkich w przestrzeni publicznej nikogo już nie dziwi. Możemy spotkać je na każdym rogu oraz za każdym zakrętem. W zależności od schorzenia chorego, można wyróżnić kilka rodzajów pojazdów. Najczęściej rozróżniane to te, które napędzane są przez siłę ludzkich mięśni oraz za pomocą silnika elektrycznego. Ile kosztuje wózek inwalidzki? Czy można dostać go za darmo? Sprawdź!

Podział wózków inwalidzkich

Podział wózków inwalidzkich jest bardzo zróżnicowany. Pierwszy i najbardziej oczywisty podział to ten, który rozróżnia pojazdy pod kątem pochodzenia ich energii napędowej. Wyróżniamy tu:

 • wózki inwalidzkie ręczne. Zaliczamy do nich wszystkie pojazdy napędzane siłą mięśni. Tego typu wózki polecane są osobom, które mają sprawną górną część ciała. Pozwalają one zachować sprawność fizyczną zdrowych partii ciała. Wózki mogą być lekkie, stalowe, półaktywne bądź aktywne. W tej kategorii można wyróżnić też wózki inwalidzkie dziecięce spacerowe i aktywne. Są to najtańsze wózki inwalidzkie na rynku, których cena zaczyna się od kilkuset złotych.
 • wózki inwalidzkie elektryczne. Tego typu modele przeznaczone są dla osób, które nie są w stanie poruszać się na wózku za pomocą siły własnych rąk, a także dla wszystkich, którzy nie są pokonać przy pomocy wózka ręcznego dalekich odległości. Ich koszt to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Inny podział wózków inwalidzkich dzieli je ze względu na przeznaczenie oraz konstrukcję. Mówimy tu o:

 • wózkach inwalidzkich standardowych – wykonane są one ze stali lub aluminium, napędzane siłą mięśni.
 • wózkach inwalidzkich lekkich i aktywnych – przeznaczone dla osób ceniących sobie lekkość oraz zwrotność jazdy. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych.
 • wózkach inwalidzkich specjalnych – stabilizują one dodatkowo plecy i głowę, bardzo często mają przedłużone oparcie, podnóżki i zagłówek. Jest to najdroższy rodzaj wózków inwalidzkich. W zależności od rodzaju schorzenia, tego typu pojazd może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • wózkach pokojowych – przeznaczone są dla osób, które wymagają ciągłej opieki.
 • wózkach sportowych – charakteryzuje je skośne ustawienie kół oraz możliwość wyboru modelu dopasowanego do uprawianej dyscypliny sportu. Koszt takiego wózka to do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 • wózkach dziecięcych – przeznaczone są dla dzieci; znajdziemy tu wózki spacerowe, dedykowane dzieciom starszym, a dla bardziej samodzielnych modele aktywne i elektryczne. Wózki dziecięce można kupić już za kilkaset złotych.

Jakie wózki inwalidzkie podlegają refundacji?

Refundacja NFZ obejmuje zarówno podstawowe wózki inwalidzkie ręczne, wózki składane, wózki dziecięce, jak i specjalistyczne wózki dla dorosłych, a także skutery z napędem. Wózki inwalidzkie na NFZ przysługują dorosłym i dzieciom od 2. bądź 3. roku życia w zależności od rodzaju wózka aż do ukończenia pełnoletności. W przypadku wózków inwalidzkich ręcznych oraz elektrycznych wózek przysługuje raz na 5 lat, a w przypadku dzieci i młodzieży raz na 3 lata. W sklepach dostępne są też specjalistyczne nowoczesne wózki inwalidzkie, których refundacja NFZ może odbyć się raz na 3 lata w przypadku dzieci i raz na 4 lata w przypadku dorosłych. Co ważne, wszystkie wyroby medyczne, w tym też wózki inwalidzkie, posiadają dedykowany kod od NFZ, który stanowi symbol wskazujący na odpowiednią kategorię produktu.

Ile wynosi refundacja wózka inwalidzkiego?

Wysokość refundacji uzależniona jest od rodzaju wózka inwalidzkiego, jaki musimy zakupić.

 • Wózek inwalidzki napędzany ręcznie. O jego refundację możemy ubiegać się w przypadku, gdy stwierdzono trwałe ograniczenie samodzielnego poruszania się. Dofinansowanie dla dorosłych wynosi 650 zł, dla dzieci zaś 600 zł.
 • Aluminiowy wózek inwalidzki. O jego refundację mogą ubiegać się wszyscy, u których stwierdzono trwałe ograniczenie samodzielnego poruszania się, ale które mogą poruszać się na wózku inwalidzkim bez pomocy innych osób. Limit takiego dofinansowania to 1700 zł
 • Elektryczny wózek inwalidzki. Modele te refundowane są osobom, które cierpią na różnego rodzaju choroby neurologiczne, takie jak niedowład czy porażenie. Limit takiego dofinansowania to 3000 zł. 
 • Wózki inwalidzkie specjalne. W zależności od konkretnego typu wózka specjalnego, dofinansowanie może wynosić od 2000 zł do 4000 zł.