Ile kosztuje budowa domu?

Wiele osób marzy o tym, by mieć własny dom. Jednak samo marzenie można obecnie dość łatwo zrealizować. Tanie i dostępne kredyty hipoteczne umożliwią nam zakup gruntu oraz sfinalizowanie budowy. Jakie są jednak realne koszty całej budowy? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć poniżej.

Stworzenie kosztorysu

Całość naszej kalkulacji dobrze jest rozpocząć od stworzenia kosztorysu. Dokument ten w szczegółowy sposób pomoże nam określić części składowe wszystkich kosztów. Znajdziemy w nim koszt poszczególnych materiałów budowlanych takich jak tynki, materiały nośne (cegły, pustaki, zbrojenia), dachówki, kable itd. Ponadto możemy w tego typu dokumencie zawrzeć przewidywane koszty związane z robocizną. Dobrze jest zakładać, że do momentu rozpoczęcia prac budowlanych zarówno wycena materiałów jak i robocizny może ulec zmianie. Dlatego warto przyjąć w obliczeniach rezerwę w postaci mniej więcej 10% w górę.

Stworzenie kosztorysu nie tylko przygotuje nas na większość wydatków związanych z budową domu, ale także może stanowić listę zakupów, jakie należy poczynić. Im bardziej zorganizowany będzie proces budowy, tym sprawniej uda się nam zakończyć całe przedsięwzięcie.

Projekt domu

Następną niezwykle istotną kwestią jest udanie się do biura architektonicznego. To tutaj wizja naszego przyszłego domu nabierze realnych kształtów. Aktualnie biura architektoniczne oferują już gotowe projekty, i może się okazać, że jeden z nich spełni nasze oczekiwania. Jeżeli jednak nasze wizje nie pokrywają się z dostępnymi projektami, będziemy musieli przejść do realizacji nowego projektu. Powinniśmy w nim uwzględnić wszelkie nasze życzenia i zachcianki.

Zacząć należy od stworzenia planu ogólnego, obejmującego powierzchnie, bryłę, a także rodzaj dachu czy wielkość tarasu. Dzięki tym podstawowym informacjom praca architektów powinna od samego początku iść sprawniej. Ponadto dobrze jest także zagospodarować przestrzeń wokół samego domu, tak by mogła być ona miejscem użytkowym.

Ile to wszystko kosztuje?

Zatem ile kosztuje budowa domu? Bez wątpienia stanowi ona naprawdę spory wydatek. Oprócz kosztów samej budowy należy uwzględnić także koszty zakupu gruntu oraz robociznę. Zakładając zakup działki rolnej o powierzchni 500 m2 należy się liczyć z wydatkiem około 200 tysięcy złotych. Należy także uwzględnić wszelkie taksy notarialne, oraz pisma do urzędu gminy. Budowa domu o powierzchni mniej więcej 70 m2 powinna obecnie kosztować od 350 do 450 tysięcy złotych. Uwzględnia to stworzenie podjazdu, jak również garażu wraz z aranżacją terenu wokół nieruchomości. Dodatkowo w cenie zawarte jest kupno wszystkich potrzebnych materiałów, jak również niezbędne wyposażenie (AGD, RTV, armatura sanitarna, elektryka).

Koszty domu są oczywiście szacunkowe, i mogą się różnic ze względu na lokalizację działki, koszty robocizny, lub rodzaj użytych materiałów. W przypadku inwestycji, w której używamy materiałów z wyższej półki, koszty mogą wzrosnąć mniej więcej o 30-40%.

Budowa domu oznacza duży wydatek, jak również inwestycję przewidzianą na wiele lat. Warto więc dopiąć wszystko na ostatni guzik oraz przemyśleć projekt, tak by dom służył nam przez kilka kolejnych dekad.