Idealny tablet graficzny, czyli jaki?

Tablety graficzne to bardzo przydatne urządzenia, dzięki którym można łatwo rysować i tworzyć różne projekty graficzne za pomocą specjalnego „ołówka” – bez użycia myszki, Dzięki temu prace powstają w podobny sposób jak te, które wykonuje się na kartce papieru czy płótnie malarskim. Z urządzeń tego typu korzystają nie tylko graficy, ale także mistrzowie tatuażu oraz osoby, które lubią sporządzać odręczne notatki lub ich hobby to rysowanie.

Do używania tabletu graficznego nie jest potrzebna znajomość obsługi skomplikowanych programów komputerowych, takich, jak na przykład Adobe PhotoShop czy CorelDraw. Wystarczy pomysł i inwencja twórcza.

Podział tabletów graficznych

Tablety graficzne mogą być podłączane do komputera przewodowo (najczęściej przez kabel USB) lub bezprzewodowo (przez Bluetooth). Umożliwiają one przesyłanie obrazu tworzonego przez rysik na czułej powierzchni matrycy do specjalnego programu, zainstalowanego na komputerze. Urządzenia te zostały podzielone na trzy kategorie:

  • tablet klasyczny,

  • tablet z wyświetlaczem,

  • notatnik cyfrowy.

Tablety klasyczne

W tabletach klasycznych obraz powstaje przy użyciu podkładki i rysika, a wyświetlany jest na monitorze komputera. Podkładka jest bardzo czuła – reaguje nie tylko na dotyk, ale także rozróżnia siłę nacisku i kąt nachylenia piórka. Dzięki temu idealnie odwzorowuje grafikę: kształt i długość każdej linii oraz głębię obrazu (ponad 8 tys. poziomów nacisku).

Tablet z wyświetlaczem

Dużo wygodniejszy w obsłudze jest tablet z wyświetlaczem, w którym obraz powstaje bezpośrednio na ekranie urządzenia, dzięki czemu można rysować podobnie, jak na kartce papieru. Komunikacja piórka z tabletem opiera się na technologii rezonansu elektromagnetycznego, dzięki czemu powstający obraz cechuje bardzo wysoka rozdzielczość.

Notatniki cyfrowe

Są to małe urządzenia wyposażone w wyświetlacz, na którym można zapisać rysikiem różne wiadomości lub sporządzić prosty szkic. Są one bardzo praktyczne i tanie. Posiadają wbudowaną pamięć wewnętrzną, w której można przechowywać dane w postaci plików JPG lub PDF (można je bezpośrednio transportować do komputera lub przenosić na nośniku typu pendrive).

Tablet można zakupić bez wychodzenia z domu. Na stronie morele.net/kategoria/tablety-graficzne-54/ znajduje się bogata oferta wysokiej jakości urządzeń, dostosowana do każdego portfela i oczekiwań.