Grzyby w occie – prosty przepis DZIAŁA

Sezon na grzyby

Dla wielu osób kilkugodzinny spacer po lesie w poszukiwaniu grzybów to ogromna przyjemność. Warto wiedzieć, ze zebrane grzyby są nie tylko cudownym składnikiem wielu smacznych dań, ale potrafią także wspomagać nasz organizm. Na przykład podgrzybki są źródłem wielu witamin i soli mineralnych. Ponadto grzyby sa niskokaloryczne ponieważ w ogromnej większości składają się z wody. Niestety jednocześnie są ciężkostrawne, dlatego nie powinny ich spożywać małe dzieci.

Najpopularniejszą przekąską i… zakąską są grzyby w occie. Jak je zrobić? Poniżej podajemy składniki oraz prosty przepis na grzyby w zalewie octowej.

Grzyby w occie — prosty przepis DZIAŁA

Zamarynować można wiele rodzajów grzybów, najpopularniejsze są podgrzybki. Dobrze zrobione grzyby marynowane powinny być jędrne i mocno doprawione. Zapewniamy, że te zrobione według naszego przepisu będą smakować jak od babci ze spiżarni.

Składniki: świeżo zebrane grzyby (podgrzybki, borowiki, koźlaki, maślaki, kurki, pieczarki itp.), cebula (1 na 1 kg grzybów), zalewa (na 10 słoiczków o pojemności 400 ml): 3 szklanki wody, 1 szklanka octu, 1 szklanka cukru, 1 łyżka soli, 10 ziarenek ziela angielskiego, 10 ziarenek pieprzu, 5 listków laurowych.

Sposób przygotowania: Grzyby oczyść i umyj. Następnie przebierz je: młodsze i mniejsze zostaw do zamazywania, starsze i większe do suszenia. Dłuższe nóżki odkrój, a następnie pokrój na mniejsze części. Większe kapelusze grzybów przeznaczonych do marynowania również podziel na dwie lub cztery części. Tak przygotowane grzyby wrzuć do garnka (grzyby nie powinny zajmować więcej niż połowę wysokości garnka). Zalej wodą do wysokości 3/4 garnka, zagotuj i posól (1 płaska łyżka stołowa soli na ok. 2,5 kg surowych grzybów). W trakcie gotowania zbieraj pianę z wierzchu. Gotuj aż do momentu, gdy przestanie ona się pojawiać (mniej więcej 25-30 minut). Odcedź grzyby na dużym durszlaku lub sitku i pozostaw na nim do przestygnięcia (około 10-15 minut).

Cebulę obierz i pokrój w drobne piórka. Słoiki dokładnie umyj w ciepłej wodzie. Ugotowane i przestudzone grzyby wkładaj do słoiczków po 1 łyżce, przekładając je kilkoma piórkami cebuli. Całość powinna zajmować mniej więcej 2/3 wysokości słoików.

Przygotuj zalewę. Wszystkie składniki zalewy połącz w garnku i zagotuj, doprowadzając do wrzenia. Gorącą zalewę wlej do słoiczków z grzybami i cebulą, równomiernie dzieląc ziele angielskie (1 ziarenko na słoik), pieprz (1 ziarenko) i liście laurowe (1/2 listka na słoik). Przemieszaj zawartość słoiczków, tak aby zalewa dotarła do dna i zakręć słoiki.

Pasteryzacja: Garnek wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na nim słoiki. Garnek zalej wodą do 3/4 wysokości słoików i gotuj (10 minut od momentu zagotowania się wody). Po zdjęciu z kuchenki pozostaw garnek wraz ze słoikami do ich całkowitego wystygnięcia. Zapasteryzowane słoiki przechowuj w miejscach oddalonych od źródeł ciepła, najlepiej w spiżarni lub w piwnicy.