Głóg to nie tylko drzewo ozdobne — z jego owoców można przygotować pyszne nalewki, które mają wiele właściwości zdrowotnych. Nalewka z głogu działa korzystnie na serce, pomaga przy nadciśnieniu, nerwicach, bezsenności, obniża poziom cholesterolu we krwi. Jest również niezastąpiona w okresie przeziębień. Poznaj przepisy na nalewkę z głogu, niech napój stanie się Twoją receptą na zdrowie.
Głóg — właściwości
Głóg rośnie często przy drogach i w lasach, ponieważ ma niewielkie wymagania. Jest również chętnie uprawiany w ogrodach. Medycyna naturalna korzysta z jego właściwości od wieków, a to za sprawą obecnych w nim flawonoidów i oligomerycznych procyjanidów. Cenne właściwości posiadają również kwiaty głogu, które zawierają bogactwo witaminy C, witamin z grupy B, a także soli mineralnych.
Głóg można spożywać pod postacią różnych dań, win, nalewek, herbat czy nawet zwykłych wywarów. Jednak należy robić to regularnie, ponieważ nie działa on natychmiastowo. Przetwory z głogu mają bardzo dużo pozytywnych właściwości dla naszego organizmu i nie wywołują efektów ubocznych. Głóg działa przeciwrakowo, ma świetny wpływ na układ krążenia oraz niedociśnienie. Pomaga również w następujących dolegliwościach: nerwobólach, chorobach serca, nerwicy, nadciśnieniu, zaparciach, obniżonej odporności, bolesnych miesiączkach, infekcjach dróg moczowych, chorobach wieku starczego, stresie oraz bezsenności.
Głóg — przepisy na pyszne i zdrowe nalewki
Jeśli chodzi o przepisy na nalewki z głogu, to jest ich naprawdę wiele. Kombinacji jest tak dużo, że trudno zdecydować się na coś konkretnego. Nalewkę można zrobić z owoców głogu, z kwiatostanu głogu i z kwiatów głogu. Poznaj najlepsze przepisy na nalewki z głogu.
Najprostsza nalewka z owoców głogu
Składniki: 1 kg dojrzałych owoców głogu, 4 szklanki spirytusu, 50 dag cukru, 10 goździków, szczypta cynamonu, otarta skórka z 1 cytryny, 4 szklanki przegotowanej wody.
Przygotowanie: Owoce oczyść i dokładnie umyj, a następnie wsyp do dużego słoja i dodaj spirytus oraz szklankę wody.Słój szczelnie przykryj i odstaw na 14 dni, co jakiś czas nim poruszając. Po tym czasie zagotuj pozostałą część wody wraz z przyprawami i cukrem. Spirytus z owoców znajdujący się w słoju wlej do syropu i całość wymieszaj. Mieszaninę przelej do czystego słoja i ostaw na 3 dni. Po tym czasie mieszaninę przefiltruj, przelej do butelek i odstaw w ciemne i chłodne miejsce, najlepiej na kilka miesięcy, a nawet na rok. Dopiero po tym czasie nalewka dojdzie i będzie miała wyśmienity smak.
Lecznicza nalewka z głogu z miodem
Składniki: 80 dag głogu, 0,75 l spirytusu 95%, 0,5 l czystej wódki 40%, 0,5 l wody, 2 szklanki miodu wrzosowego.
Przygotowanie: Głóg oczyść, dokładnie umyj i wsyp do dużego słoja. Wodę zagotuj, a po ostudzeniu dodaj do niej miód. Mieszaninę wlej do słoja z owocami i całość zalej wódką. Wymieszaj i szczelnie zamknij. Odstaw w ciepłe miejsce na 2 dni. Po tym czasie wlej do słoja spirytus, dokładnie wymieszaj i znów szczelnie zamknij. Odstaw na ok. 3 miesiące. W tym czasie doglądaj nalewki, a co kilka dni potrząsaj słojem. Po upływie wskazanego czasu nalewkę przefiltruj, przelej do butelek i dobrze zakręć. Nalewkę zaleca się umieścić w ciemnym i chłodnym miejscu, na min. 3 miesiące. Po tym czasie jest gotowa do spożycia. Jest smaczna i wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości.
Nalewka z kwiatostanu głogu
Składniki: Nalewkę przygotowuje się w proporcjach 1:2, czyli na każde 100 g kwiatów potrzebne jest 200 g płynu, czyli odpowiednio około 200 ml mieszanki spirytusu (75 ml), gliceryny (20 ml) i wody (30 ml).
Przygotowanie: Kwiaty przełóż do dużego słoja, a spirytus, glicerynę i wodę wymieszaj ze sobą w osobnym naczyniu. Mieszaniną zalej kwiaty tak, aby wszystkie znajdowały się pod jej poziomem. Słój szczelnie zakręć i odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie, codziennym potrząsając słoikiem. Po tym czasie nalewka z kwiatów głogu jest już prawie gotowa. Zawartość słoja przefiltruj, a płyn pozostaw na noc. Kolejnego dnia znów przefiltruj i rozlej do butelek. Odstaw na 6, a najlepiej na12 miesięcy.