Gencjana – zastosowanie

Gencjana, inaczej wodny roztwór fioletu gencjanowego, to 1% roztwór wodny o właściwościach antyseptycznych i osuszających, który działa również jako stoper na grzyby i pasożyty. Gencjanę wykorzystuje się również do dezynfekcji stanów zapalnych skóry oraz oczyszczania ran. Jakie jeszcze właściwości ma gencjana i gdzie odnajduje zastosowanie? Sprawdź!

Gencjana — zastosowanie

Znalezione obrazy dla zapytania gencjana

Gencjana jest znana od 1891 r. Wyprodukował ją francuski chemik Charles Lauth, który stosował ją do barwienia niektórych bakterii, co ułatwiało oglądnie ich pod mikroskopem. Z czasem gencjanę zaczęto wykorzystywać również w medycynie.

Gencjana na bolące brodawki

Wiele kobiet, podczas karmienia piersią, boryka się z problemem poranionych i bolących brodawek. Ulgę może przynieść smarowanie brodawek roztworem wodnym gencjany, co sprawia, że staje się one osuszone, a rany szybciej się goją. Wacik należy nasączyć preparatem i stosować bezpośrednio na poranione miejsce. Taka pomoc jest jednak tylko tymczasowa. Przy problemie bolących brodawek, karmiąca mama powinna zmienić technikę przystawiania dziecka do piersi.

Gencjana na włosy

Gencjana stosowana na włosy nadaje im chłodniejszy odcień. Z blond włosów wypłukuję żółte refleksy, a z brązowych wytrąca rude kosmyki, jednocześnie nadając im blasku i pogłębiając barwę. Wystarczy zaledwie jedna kropla cieczy, aby odżywić oraz ochłodzić odcień włosów. Jednak, aby zachować pożądany efekt, zabieg należy powtarzać co kilka tygodni. Gencjana nie wysusza włosów, a ponieważ jest naturalna, z pewnością jest zdrowsza niż kosmetyczny preparat wychładzający kolor włosów.

Gencjana na ospę wietrzną

Gencjana sprawdza się również przy ospie wietrznej. Zmienione chorobowo miejsca należy przecierać wacikiem nasączonym preparatem. Gencjana osusza i odkaża krostki oraz zapobiega zakażeniom bakteryjnym.

Gencjana — przeciwskazania

Gencjany nie należy stosować na otwarte i głębokie rany w skórze. Należy również unikać kontaktu preparat z błonami śluzowymi. Przeciwskazaniem do stosowania gencjany jest porfiria oraz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. W przypadku długotrwałego stosowania preparatu mogą pojawić się podrażnienia błon śluzowych oraz skóry.

Czym zmyć gencjanę?

Jeśli fioletowa substancja zabarwiła nam skórę rąk lub głowy, do jej usunięcia można wykorzystać środki domowego użytku: sok z cytryny, kwasek cytrynowy, proszek do pieczenia, czy mieszanka wody utlenionej i octu. Należy je kilka razy wetrzeć w zafarbowane miejsce i zmyć wodą. Do plam z gencjany na ubraniach można zastosować wybielacz, zmywacz do paznokci, czy rozpuszczalnik, ale trzeba się liczyć z ewentualnymi białymi śladami po zastosowaniu tych preparatów.