Gdzie kupić wysokiej jakości olejek eteryczny?

Gdzie kupić wysokiej jakości olejek eteryczny?

.

Olejki eteryczne cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Musisz wiedzieć jednak, że osiągnięcie pożądanych rezultatów szybko, a zarazem bezpiecznie, możliwe będzie tylko wówczas, gdy będziesz stosować olejki eteryczne wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów. Współczesny rynek przepełniony jest bowiem produktami z syntetycznymi dodatkami i wzmacniaczami. Jak nie dać się złapać na takie oferty? Podpowiadamy, jak rozpoznać naturalny olejek eteryczny i gdzie zakupić produkty najlepszej jakości.

Dlaczego warto sięgać po naturalny olejek eteryczny dobrej jakości?

Olejki eteryczne kryją w sobie wiele właściwości zdrowotnych, wspierają nasz organizm w leczeniu infekcji, łagodzą stres i napięcie, pomagają zwalczyć bezsenność, wykazują działanie bakteriobójcze i działanie przeciwbakteryjne, mając przy tym silne właściwości antyseptyczne. Moc olejków eterycznych jest jednak znacznie większa. Inhalacja z dodatkiem dobrej jakości olejków łagodzi katar i pomaga w infekcji górnych dróg oddechowych. Część olejków eterycznych działa uspokajająco na ciało i umysł, łagodzi bóle głowy, pomaga w leczeniu wielu schorzeń, wykazując również działanie przeciwwirusowe i przeciwstarzeniowe. Ich wykorzystanie zwiększa odporność organizmu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. 

Zastosowanie olejków eterycznych w aromaterapii pomaga zwalczać stres i łagodzi napięcie, a ich dyfuzja odstrasza owady. Zdrowotne właściwości naturalnych olejków wykorzystywane są w kosmetyce. Wiele naturalnych produktów bywa dodawanych do składu najlepszych kosmetyków. W przypadku olejków sprawdzą się również aromatyczne kąpiele, mające wysoce odprężający charakter. Dobrym pomysłem będzie tutaj również prozdrowotny masaż, dzięki któremu możemy zafundować sobie prawdziwą ucztę zmysłów.

Same olejki są pozyskiwane z różnych roślin, często w procesie destylacji parą wodną. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięczają substancjom, zawartym w swoim składzie. Wśród najczęściej stosowanych olejków wyróżnia się:

  • olejek lawendowy, 
  • olejek pomarańczowy,
  • olejek miętowy,
  • olejek tymiankowy,
  • olejek cytrynowy,
  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek rozmarynowy.
  • olejek bergamotowy.

Aby móc skorzystać z właściwości odpowiednio dobranych olejków eterycznych, należy sięgać wyłącznie po produkty dobrej jakości, opatrzone stosownym certyfikatem. Takie naturalne wyciągi powstają na ekologicznych farmach, a ich działanie jest nie tylko skuteczne, ale również i bezpieczne. 

 olejek eteryczny

Od czego zależy jakość olejków eterycznych?

Zwolennicy olejków eterycznych najwyższej jakości podkreślają, że spore znaczenie ma tutaj zarówno sama roślina, jak i sposób jej uprawy. Nie bez znaczenia pozostaje również pogoda, która występowała w danym regionie podczas uprawy roślin. I choć brzmi to nieprawdopodobnie, wystarczy porównać smak owoców z deszczowego okresu ze smakiem tych, które dojrzewały w pełnym słońcu, by przekonać się, że czynnik ten może mieć rzeczywiście istotny wpływ na smak, ale również i zapach roślin. Ostatnim, choć również niezwykle istotnym aspektem, będzie tutaj urządzenie, w którym zachodzi proces destylacji z parą wodną. Im bardziej jest ono zaawansowane, tym bardziej jesteśmy w stanie kontrolować cały proces powstawania kolejnych kropel olejku.

Dobry olejek eteryczny – jak go rozpoznać?

Drogocenne właściwości olejku możemy wykorzystać wówczas, gdy sięgniemy po produkty najwyższej jakości. Jak odróżnić dobry zestaw olejków od syntetycznych mieszanek?

Dokładnie obejrzyj opakowanie

Opakowanie olejku to cenne źródło informacji o jego jakości. Na etykiecie powinny znaleźć się m.in. informacje o roślinie, z której został pozyskany olejek. Tutaj powinna być również zamieszczona jej łacińska nazwa. Przy okazji warto również poznać różnicę pomiędzy tym czym jest olejek eteryczny i olejek zapachowy. Dotyczy ona przede wszystkim produktów, z których powstają olejki eteryczne i zapachowe. Pierwsze z nich produkowane są bowiem z roślin, drugie ze sztucznych substancji. Wszystkie olejki powinny być również przechowywane w ciemnych opakowaniach, wykonanych ze szkła i w odpowiedniej temperaturze, na co warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu w sklepie stacjonarnym.

Powąchaj olejek, zanim go kupisz

Zapach olejku co prawda może odstraszać komary, ale dla nas jest cennym źródłem wiedzy o jakości produktu. Wśród naturalnych zapachów z pewnością nie wyczujesz chemicznych dodatków. Olejek powąchaj jak perfum – nanieś kroplę bezpośrednio na skórę, by poczuć jego prawdziwy zapach.

Sprawdź certyfikat produktu

Zanim buteleczki z naturalnymi olejami trafią na sklepowe półki, należy je gruntownie przebadać. Dlatego też warto postawić na certyfikowane produkty, pochodzące od sprawdzonych producentów. Ci, którzy na sukces swojej marki pracują wiele lat, z pewnością nie wypuszczą na rynek wątpliwej jakości olejków.

Zwróć uwagę na cenę

Cena może również w znacznym stopniu świadczyć o jakości olejku. O ile powszechnie stosowany olejek cytrusowy, olejek pichtowy czy olejek z mięty będą stosunkowo tańsze, o tyle za olejek drzewa różanego trzeba zapłacić już znacznie wyższą kwotę. I choć na rynku dostępne są również chemiczne preparaty, posiadające aromat róży, otul się zapachem prawdziwego olejku różanego, by poczuć różnicę!