Garnitur męski – czym się kierować podczas wyboru

Garnitur jest przykładem części garderoby, która powinna znaleźć się w każdej męskiej szafie. Jest obowiązkowym elementem formalnego stroju, a więc jego wybór nie powinien być przypadkowy. Zastanówmy się nad tym, czemu się przyjrzeć, zanim dokonamy zakupu.

Prawda jest taka, że garnitur nie jedno ma imię i pod tym jednym pojęciem może kryć się mnóstwo fasonów i kolorów. Oczywiście nie w każdych okolicznościach sprawdzi się ten sam wariant.

Najczęściej wybierane garnitury męskie

Jeżeli dopiero zaczynamy wyposażać swoją garderobę, a do tej pory nie było w niej miejsca dla garnituru, musimy zacząć od podstaw, czyli garnituru klasycznego. To absolutny must have każdego mężczyzny! Jest on najbardziej uniwersalny i sprawdzi się podczas formalnych spotkań.

Zwróćmy przy tym uwagę na krój, szerokość klap, czy długość marynarki. Jedynie dobrze skrojony i dopasowany do sylwetki garnitur męski pozwoli osiągnąć dobry rezultat i elegancką stylizację. Kiedy już będziemy mieli coś stonowanego i bez ekstrawaganckich wzorów możemy pójść o krok dalej. Modne są też mniej formalne garnitury, które nosi się na przykład do pracy.

Garnitur męski a okazja spotkania lub przyjęcia

Jeżeli wyposażymy się w kilka garniturów, czyli w klasyczny, taki, który możemy nosić do pracy, czy marynarkę na stylizacji casualowych, nie potrzebujemy mnóstwa innych ubrań w szafie. Na formalne spotkania sięgnijmy po garnitur klasyczny, a do niego dobierzmy białą koszulę i krawat. Uznaje się, że najbardziej uniwersalna jest czerń, ale sprawdza się ona najlepiej wieczorem. Unikajmy jej noszenia latem, bo może wydać się zbyt oficjalna. Poza tym przyjęło się, że garnitury dwurzędowe są odpowiednie na ważne i formalne wydarzenia, a jednorzędowe są uniwersalne.

Jeżeli szukamy czegoś pasującego do pracy, to dobrym rozwiązaniem będzie odrobinkę mniej oficjalny model. Dobrze sprawdzą się różne odcienie szarości. Może się pojawić delikatny wzór w paski, czy kratkę. Jeżeli dress code nie jest bardzo sztywny, możemy pokusić się o inny kolor koszuli. Natomiast do stylizacji casualowych albo letnich możemy dopasować kolorowe marynarki, albo garnitur lniany.

Garnitur męski a etykieta

Tworząc stylizację z garniturem, musimy pamiętać także o kilku innych sprawach, aby nie popełnić gafy. Przy marynarkach dwuguzikowych dolny guzik powinien być rozpięty, natomiast przy trójguzikowych górny. Jeżeli mamy przed sobą bardzo oficjalne wydarzenie jak ślub, rozmowa o pracę lub ważne spotkanie biznesowe, nie powinniśmy zdejmować marynarki. Oprócz tego pilnujmy, by mankiet koszuli wystawał spod garnituru o 1-2 centymetry.

Zakładając, że nie mamy na sobie kamizelki, nie powinniśmy rozpinać marynarki w pozycji stojącej. Decydując się na krawat, wybierzmy taki, którego szerokość będzie podobna do szerokości klap marynarki. W ciągu dnia lepiej postrzegane są jasne garnitury, czarne nosi się podczas ważnych wydarzeń po godzinie 20. Planując stylizację na takie okazje jak ślub, czy bal, możemy się pokusić o frak.