Ganglion nadgarstka – wchłonięcie i odszkodowanie

Ganglion nadgarstka, zwany też torbielą nadgarstka, to guzek wypełniony galaretowatym płynem, który powstaje na skutek urazów, przeciążenia lub stanu zapalnego torebek stawowych. Nie jest to groźne schorzenie, ale nie leczone może doprowadzić do problemów z mięśniami i stawami.

Z ganglionem należy udać się do chirurga lub ortopedy, który zleci najpierw wykonanie prześwietlenia RTG lub USG. Czasem zleca się również rezonans magnetyczny, aby wykluczyć znacznie poważniejsze choroby. Zdarza się samoistne wchłonięcie guzka na przykład pod wpływem masażu i wcierania różnych maści ale są to sporadyczne przypadki – zdecydowanie maść na ganglion nie wystarcza. Może ona przynieść chwilową ulgę, ale ganglion będzie raczej się powiększał – wchłonięcie nie jest w takich przypadkach możliwe.

Ganglion można usunąć operacyjnie, ale czasem wystarczy zabieg aspiracji. Podczas zabiegu nakłuwa się guzek i odsysa galaretowaty płyn. Po zabiegu pacjent musi przyjmować kortykosteroidy, aby ścianki torbieli zagoiły się.

Jeśli ganglion jest już na tyle duży że jego wchłonięcie nie jest możliwe, stosuje się operacyjne usunięcie guzka. Zabieg wykonywany jest pod narkozą. Ganglion wycinany jest w całości, a skóra jest zszywana. Po zabiegu może pozostać blizna, ale ganglion nie powinien się już więcej pojawić.

Ganglion nadgarstka przytrafił się Tobie i zastanawiasz się czy należy Ci się odszkodowanie? Jak najbardziej tak! Ganglion nadgarstka to choroba którą najczęściej diagnozuje się u osób spędzających dużo czasu przed komputerem. Praca ręki przez wiele godzin w jednej pozycji (najczęściej operowanie myszką do komputera) to poważne przeciążanie dłoni, w wyniku którego może powstać ganglion nadgarstka – osoba chora może wtedy starać się o odszkodowanie.

Odszkodowanie za ganglion nadgarstka można wywalczyć samemu, ale prościej i szybciej będzie przekazanie sprawy do kancelarii prawnej, gdzie pracownicy z wieloletnim doświadczeniem w tego typu sprawach z pewnością pomogą w rozwiązaniu problemu.