Filc — co sprawia, że jest tak popularnym i wszechstronnym materiałem?

Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na walory estetyczne produktów dekoracyjnych, ale również ich funkcjonalność oraz neutralność względem środowiska naturalnego. W związku z pogłębiającą się potrzebą na asortyment niegenerujący nowych odpadków, liczne firmy szukają materiałów idących ramię w ramię z trendem zero waste. Takim surowcem jest między innymi filc. O jego zaletach można przeczytać np. na stronie https://feltlabel.pl/.

Przyjazność ekologii https://feltlabel.pl/

Jak wspomniano, jedną z głównych zalet filcu jest zminimalizowany negatywny wpływ na środowisko naturalne. Filc ekologiczny wykorzystywany między innymi przez https://feltlabel.pl/ otrzymywany jest dzięki recyklingowi. Zużyte butelki PET zyskują drugie życie, ponieważ ich włókna przerabiane są na całkowicie nowy materiał, z którego kolejno można tworzyć różne produkty użytkowe. Są one wobec tego odpowiednie również dla wegan, ponieważ nie zawierają w sobie składników pochodzenia zwierzęcego — tradycyjnie filc wyrabia się z wełny owczej.

Wytrzymałość

Właśnie ze względu na użycie plastikowych włókien, filc stanowi bardzo wytrzymały na zniszczenia i zgniecenia materiał. Jest niezwykle elastyczny i giętki, wobec czego można wykorzystywać go zarówno jako materiał do dekoracji np. podkładek pod kubki, czy girland na drzwi, jak i toreb na zakupy po eleganckie kopertówki. Produkty zrobione z filcu przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć swoim właścicielom przez wiele lat, tym samym ponownie przyczyniając się do niezaśmiecania i tak przepełnionych już wysypisk śmieci.

Lekkość

Filc mimo swojej wytrzymałości jest również bardzo lekkim materiałem. Dlatego też fantastycznie sprawdza się jako główny surowiec przy produkcji toreb. Tradycyjne torebki wykonane ze skóry są często ciężkie, a przez to obciążają ramiona. Jak wiadomo, akcesorium to nieraz musi pomieścić w sobie dużo przedmiotów, a tym samym staje się jeszcze niewygodniejsze. Wybierając torebkę z filcu, ma się pewność wygody.

Łatwość utrzymania w czystości

Filc to również bardzo wdzięczny materiał kiedy mowa o utrzymywaniu go w nieskazitelnym stanie. Pokrywając go impregnatem do zamszu, można dodatkowo sprawić, że będzie wodoodporny. Nawet jeżeli zostanie zabrudzony, wystarczy wyprać go ręcznie lub w pralce w temperaturze do 30 stopni Celsjusza, na niskich obrotach. Szybko schnie i w tym czasie warto położyć go na płaskiej powierzchni, aby nie pozaginał się w niewłaściwych miejscach. Na co dzień w usuwaniu ewentualnych zmechaceń i kłaczków wystarczy użyć golarki do ubrań, która zgarnie wszystkie skazy.

Uniwersalność

Produkty z filcu są również uniwersalne. Mogą przyjmować różne kształty, wielkości, grubości oraz kolory. Łatwo więc dopasować je do różnych aranżacji wnętrz oraz stylizacji. Świetnie odnajdą się w pomieszczeniach urządzonych w klimacie minimalistycznym, ale również pokojach boho, klasycznych i nowoczesnych. Łatwo znaleźć dla nich zastosowanie w sypialni, jadalni, pokoju dziecięcym czy kuchni.

Po więcej informacji na temat filcu warto udać się na stronę https://feltlabel.pl/.