Farbowanie ubrań w domu. Jak to zrobić?

Farbowanie ubrań jako hobby rodem z PRL-u? W tamtym czasie była to konieczność, jeśli chciało się ubarwić ówczesną rzeczywistość. Dziś barwienie tkanin lub ubrań to hobby, które wpisuje się w trendy dbałości o środowisko oraz powrót do rękodzielnictwa.

Choć ilość wzorów, rodzajów tkanin, fasonów oferowanych przez przemysł odzieżowy jest nieprzebrana, farbowanie ciuchów to sposób na stworzenie niepowtarzalnej rzeczy.

Po pierwsze: rękodzieło

Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów powraca potrzeba tworzenia rzeczy dla siebie. Ci, którzy zajmują się farbowaniem tkanin hobbystycznie, doceniają pracę z kolorem oraz możliwość tworzenia wzorów na tkaninach za pomocą takich technik jak np. tie-dye lub bardziej wymagających-shibori.

Po drugie: ekologia

Jeśli chcesz uratować swoją ulubioną rzecz lub po prostu dać jej nowe życie – farbowanie ubrań daje Ci taką możliwość. Dodatkowo możesz to zrobić używając wyłącznie naturalnych tkanin oraz barwników. Te ostatnie pozyskasz z natury lub resztek kuchennych. W materiały naturalne zaopatrzysz się w dedykowanych sklepach.

Barwnik do tkanin pozyskany z natury zbliża nas do przyrody. To świetna okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu oraz spotkania się w grupie osób, które chcą farbować ubrania np. podczas warsztatów z naturalnego farbowania tkanin. Takie kursy pokazujące farbowanie ubrań krok po kroku są coraz bardziej popularne.

Techniki farbowania ubrań

Barwienie tkanin może odbyć się na różne sposoby. Jedne barwniki dobrze działają w ciepłej wodzie, inne tylko w zimnej, w pralce (w ramach prania wstępnego). Łatwiej zafarbować ubranie w nieregularny wzór, niż na jednolity kolor. Kiedy wejdziesz w świat barwienia i tworzenia oryginalnych kolorów, na pewno wyszukasz technikę odpowiadającą Ci najbardziej.

4 tkaniny, które barwią się najlepiej

Dlaczego tkaniny naturalne do farbowania? Lepiej chłoną kolor. Poza tym są naturalne, czyli zdrowsze i przyjemniejsze niż sztuczne. Wielu producentów zapewnia, że mniej się elektryzują, nie uczulają, oddychają nieporównywalnie lepiej niż syntetyczne. Barwniki naturalne rewelacyjnie się z nimi łączą.

Oto obiektywny wybór czterech najlepiej farbujących się włókien:

Bawełna

Każdy ma w szafie bawełniane koszulki. To świetny start do naturalnego farbowania. Bawełna dobrze wchłonie roślinny barwnik do tkanin.

Len

Farbowanie tkanin lnianych jest bardzo proste, bo może odbywać się nawet w zimnej wodzie. Ponadto len może długo leżeć w mokrym barwniku i nie gnije.

Wełna

Najczęściej wełnę farbują osoby zainteresowane dzierganiem lub tkaniem. Wełna barwi się zawsze na ciemniejszy kolor, niż włókna roślinne.

Jedwab

Ten luksusowy materiał farbuje się na czyste i świetliste kolory. Pasują do niego barwniki z całego świata.

Coraz częściej zamiast prostego składu, nasze ubrania mają w sobie kilka rodzajów włókien. Tkaniny mieszane z bawełny i wiskozy, lnu i bawełny to także dobra baza do farbowania materiałów.

Naturalne barwniki do tkanin

Barwniki roślinne to nic innego, jak części roślin i całe zioła barwierskie. Mogą być używane suszone lub świeże. Mają w sobie pigmenty dające całą paletę trwałych kolorów. Ludzie używali ich od wieków, ale dopiero niedawno zainteresowano się nimi bardziej. Roślinne barwniki są pozbawione chemii. Te lokalne znajdziesz na łące lub w lesie, a te egzotyczne zakupisz w sklepie specjalistycznym z barwnikami.

Farbowanie ubrań w domu- wskazówki

Do farbowania potrzeba niewiele sprzętów. Wystarczy garnek i kuchenka, a także tkanina i barwniki. Trzeba pamiętać, że farbować można tylko na kolor ciemniejszy, niż wyjściowy. A zatem czarne ubrania nie nadają się do barwienia na różowo lub niebiesko. Najłatwiej zabarwić białe lub kremowe tkaniny. Odpowiednia znajomość procesu barwienia pozwoli na uzyskanie trwałych kolorów. Wiele przepisów znajdziesz na blogach opisujących farbowanie ubrań. Najprostszy i uniwersalny podajemy poniżej.

Farbowanie ubrań krok po kroku:

  • Wyciągnij ubranie z szafy i zalej je w misce zimną wodą
  • Wybierz kolor i odpowiedni barwnik roślinny
  • Ugotuj wywar z rośliny, odcedź dokładnie
  • Zanurz ubranie w kolorowej odcedzonej farbie
  • Podgrzewaj wywar przez około 2 godziny wraz z ubraniem
  • Wystudź, wypłucz materiał pod bieżącą wodą
  • Wysusz w cieniu
  • Ciesz się naturalnym i zdrowym kolorem!

Wskazówka: do naturalnych barwników nie dodajemy soli ani octu! Czasami przydają się tradycyjne bejce jak ałun, który możesz kupić w sklepie barwierskim.

DZIKIE BARWY – pracownia koloru naturalnego: barwniki, tkaniny, kursy

Jeśli szukasz wiedzy na temat naturalnego farbowania tkanin i ubrań, koniecznie zajrzyj do studio DZIKIE BARWY (www.dzikiebarwy.com) – najbardziej wyspecjalizowanej w tej dziedzinie pracowni w Polsce. W ofercie znajdziesz warsztaty stacjonarne oraz kursy online, sklep z barwnikami roślinnymi z całego świata, tkaniny naturalne oraz gotowe zestawy do farbowania ubrań w domu.

Dodatkowym kompendium wiedzy praktycznej na temat farbowania jest artystycznie wydany podręcznik napisany przez założycielkę pracowni DZIKIE BARWY.

Ostrzegamy – farbowanie naturalnymi kolorami wciąga!