Fakty i mity na temat diety matki karmiącej, sprawdź!

Urodziłaś ślicznego bobasa. Jest spełnieniem twoich marzeń. Małe oczka, drobne paluszki i urocze stopki sprawiają, że chcesz ciągle na niego patrzeć. Maluszek prawidłowo ssie pierś i przybiera na wadze. Zewsząd jednak słyszysz głosy o przenikaniu do mleka substancji, które mogą powodować u niego ból brzuszka. Sprawdź, co możesz jeść podczas karmienia piersią.

Ciało po porodzie zasługuje na uwagę i szczególne traktowanie. Macica się obkurcza, sutki próbują poradzić z małym ssakiem, narządy wracają na swoje miejsce, a do tego dokucza ból krocza lub blizny, w zależności od tego, jak przebiegł poród. Aby łatwo powrócić do pełni sił, musisz zadbać o odpowiednią dietę.

Prawidłowa dieta matki karmiącej

W Internecie istnieje mnóstwo artykułów na temat tego, co powinna jeść kobieta podczas karmienia piersią. Do tego świeżo upieczona mama otrzymuje mnóstwo rad od cioć, babci czy teściowej.

Jedna z najważniejszych wskazówek na czas karmienia piersią dotyczących diety jest taka: dieta matki karmiącej nie istnieje.

Według naukowców mleko kobiece zawiera szereg korzyści dla maluszka. Jednak to, co je matka nie ma wpływu na jakość pokarmu. Tak więc bez względu na to co jesz, dziecko może mieć:

  • alergię,
  • kolki,
  • wzdęty brzuszek i problem z gazami,
  • „nieksiążkową” kupkę,
  • wysypkę na brzuszku,
  • niespokojny sen,
  • dni, kiedy ciągle płacze.

Przejście na mleko modyfikowane również nie jest rozwiązaniem powyższych problemów. Mleko kobiece jest lekkostrawne i w przypadku problemów brzuszkowych stanowi najlepszy lek na te dolegliwości.

Co możesz jeść podczas karmienia piersią?

Ciąża często wiąże się z wyrzeczeniami kulinarnymi ze względu na dolegliwości, np. wymioty lub ze względów sanitarnych, jak w przypadku surowego mięsa i ryb.

Po urodzeniu dziecka nie istnieją ograniczenia w tym zakresie. Mama powinna mieć dietę bogatą w warzywa, owoce, zdrowe mięsa i ryby. Jej jadłospis musi być bogaty w składniki odżywcze, witaminy, makro i mikroelementy, aby mogła szybko wrócić do sił.

Jeśli masz ochotę na truskawki, pomarańcze lub bigos, z przyjemnością zjedz dany posiłek. Być może uwielbiasz ostre przyprawy – nie wahaj się. Mleko nie nabierze pikantnego smaku, więc spokojnie możesz podać pierś dziecku.

Potrawy niewskazane podczas karmienia piersią, wpływające na samopoczucie matki:

  • fast foody – zawierają wątpliwej jakości składniki. Hamburger zjedzony od czasu do czasu nie powoduje spustoszenia w twoim organizmie, jednak niech nie stanie się obowiązkowym posiłkiem dnia, zwłaszcza jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy,
  • duża ilość soli – nie należy z nią przesadzać. Może spowodować zatrzymanie wody w twoim organizmie,
  • grzyby – odpowiednio przebadane nie stanowią zagrożenia. Jednak, jeśli nie masz pewności czy są bezpieczne, lepiej odpuść. Zatrucie grzybami wiąże się z hospitalizacją, a to z kolei z separacją od dziecka.

Zakazane potrawy podczas karmienia piersią

Istnieją produkty absolutnie zakazane podczas podawania mleka mamy dziecku. Do nich należą:

  • alkohol – niezależnie, w jakich ilościach,
  • niektóre leki – przed zażyciem sprawdź ulotkę lub zapytaj lekarza.

Jedz, co lubisz i ciesz się macierzyństwem. To piękna droga, choć pełna zakrętów. Pewnego dnia małe rączki zawisną na twojej szyi, a do twojego ucha malutkie usteczka szepną Kocham cię mamusiu. To wynagrodzi wszystkie trudy.