Dopłata do węgla to jednorazowe wsparcie, jakie mogą otrzymać gospodarstwa domowe ogrzewane węglem.
Jednak utarta nazwa finansowego wsparcia: „dopłata do węgla” sugeruje jednoznacznie, że pieniądze mogą otrzymać tylko mieszkańcy gospodarstw domowych z piecami na węgiel. Tymczasem jest wiele innych źródeł ogrzewania, przy których wykorzystywaniu możemy wnioskować o dodatkowe pieniądze.
Dopłata do węgla – czym można ogrzewać dom?
Ogrzewanie domu węglem to tylko jeden z warunków, przy których możemy wnioskować o pieniądze na zakup opału. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku innych surowców również istnieje taka możliwość. Czym trzeba ogrzewać dom, by wnioskować o dodatkowe środki?
- Węgiel kamienny;
- Brykiet
- Pelet, który zawiera przynajmniej 85% węgla kamiennego.
To znacząca różnica, ponieważ modernizacje systemów ogrzewania, jakie wielu właścicieli poczyniło w swoich domach, wiąże się z instalacją pieca na pelet. Był on stosunkowo tanim surowcem, jednak zmiany gospodarcze ostatnich miesięcy dość mocno wywindowały jego cenę. Częściową rekompensatę tej podwyżki może stanowić jednorazowe wsparcie na zakup opału. Właściciele mieszkań i domów ogrzewanych poszczególnymi surowcami zapewne odczują wzrost cen, jednak dopłata na węgiel może stanowić ułatwienie.
Jaki piec muszę mieć, by wnioskować o dopłatę na węgiel?
Tutaj również warto zagłębić się w założenia programu dopłat, bowiem z jednorazowego dodatku mogą skorzystać nie tylko posiadacze klasyczny pieców na węgiel, czy pelet. Istnieją inne systemy ogrzewania, przy których wykorzystujemy następujące urządzenia:
- Kocioł na paliwo stałe;
- Kominek;
- Ogrzewacz powietrza;
- Koza na węgiel;
- Piecokuchnia;
- Trzon kuchenny;
- Piec kaflowy;
- Kuchnia węglowa.
Powyższe systemy ogrzewania pozwalają na to, by wnioskować o dopłatę na węgiel. Wśród nich znajdują się również starsze formy ogrzewania domów i warto wiedzieć o tym, że one także objęte są dopłatą do węgla. Żeby ją uzyskać konieczne jest złożenie stosownego wniosku. W poszczególnych gminach pierwsze wnioski były przyjmowane już w sierpniu. Wysokość dopłaty wynosi 3 tysiące złotych, jednak warto wiedzieć, że jest na to przeznaczona określona pula pieniędzy. Jej wyczerpanie wiąże się z tym, że kwoty przekazywane poszczególnym gospodarstwom domowym, mogą być mniejsze. Obecnie – zgodnie z wcześniej określonymi terminami – nie można składać już wniosku o dopłatę do węgla. Termin, który na to pozwalał, minął 30 listopada 2022 roku.