Dlaczego w Polsce obchodzi się imieniny?

W ostatnich dekadach świętowanie urodzin stało się bardzo popularne. Niemniej nie zawsze było to powszechnie obchodzone święto. Niegdyś w Polsce nie celebrowano dnia urodzenia. W zamian za to hucznie świętowano imieniny. Wielu Polaków wciąż pielęgnuje tę wyjątkową tradycję. W jaki sposób ona powstała?

Każdego dnia w kalendarzu możesz zobaczyć imiona kilku solenizantów. Mimo że urodziny stały się bardzo popularnym świętem, w naszym kraju tradycja celebrowania imienin jest wciąż żywa i nie wygląda na to, aby Polacy pragnęli zaprzestać tych praktyk. Na jakiej podstawie ustalono dzień, kiedy obchodzi się imieniny? Więcej na temat tej tradycji dowiesz się z artykułu!

Skąd się wzięły imieniny w Polsce?

Obecnie Polska jest jednym z niewielu krajów, w których obchodzi się imieniny. Inna nazwa tego wywodzącego się z chrześcijaństwa święta to Dzień Patrona. Niegdyś nadanie dziecku imienia wiązało się z wybraniem mu konkretnego świętego lub błogosławionego, któremu w przyszłości będzie mogło powierzać intencje w swoich modlitwach.

Od zawsze przypisywano imionom ogromne znaczenie. Rodzice często nazywali swoją pociechę na podstawie cech, jakie są właściwe osobom, noszącym dane imię. Dla przykładu Paweł pochodzi od łacińskiego paulus, co oznacza „mały” lub „drobny”. Innym przykładem jest imię Klara, które również wywodzi się z łaciny. Jego podstawą jest słowo clarus, co tłumaczy się na „jasny”. Jeżeli chcesz, aby Twoja córka w przyszłości była szczerą i życzliwą osobą, koniecznie nadaj jej to imię!

O ile aktualnie odchodzi się od takiej praktyki, tak jeszcze kilka pokoleń wstecz istniała tradycja wybierania imienia dziecku na podstawie dnia jego urodzin. Jeżeli potomek płci męskiej przyszedł na świat 15 stycznia, mógł nazywać się: Aleksander, Arnold, Piotr, Paweł lub Maksym. W wielu rodzinach nie planowano imienia, jakie przyjmie dziecko i było ono niespodzianką aż do dnia jego urodzenia.

Najważniejsze imieniny w Polsce

W naszym kraju istnieje zwyczaj szczególnego celebrowania niektórych imienin. Ponadto, do części z nich przypisane zostały szczególne cechy. Istnieją imieniny, które są wyjątkowo znaczące w przypadku hobbystów ogrodnictwa i rolników. Jak donoszą polskie przysłowia:

  • „Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy.”
  • „Na świętego Izydora często bywa chłodna pora.”
  • „Święta Zofija kłosy rozwija.”

Zimni ogrodnicy, czyli okres, w którym swoje imieniny obchodzą Pankracy (12 maja), Serwacy (13 maja) i Bonifacy (14 maja) oraz Zofia i Izydor (15 maja), to ostatni czas, w którym powinny pojawić się wiosenne przymrozki. Na kartach kalendarza w Polsce, zaszczytne miejsce zajmują Andrzejki, czyli imieniny Andrzeja (30 listopada). Obecnie dla wielu rodaków jest to czas hucznych balów przed adwentem, jednak kiedyś był to okres wróżb i przepowiadania przyszłości. Teraz po tej tradycji pozostały jedynie andrzejkowe zabawy takie jak: lanie wosku przez dziurkę od klucza, wyścig butów czy też wycięcie najdłuższej obierki z jabłka.