Dlaczego powinniśmy jeść jarmuż !

Jarmuż, z uwagi na dużą zawartość żelaza nazywany jest „nową wołowiną” oraz „zieloną królową”. Ta odmiana kapusty, chętnie spożywana szczególnie w Holandii i Portugalii, zyskuje coraz większa popularność w Polsce. Świetnie smakuje na surowo, można go również poddawać obróbce termicznej, serwując jako chipsy z piekarnika lub jako dodatek do makaronu, lub ryby. Sprawdź, dlaczego powinniśmy jeść jarmuż, jakie ma właściwości i zalety.

Jarmuż — co to za warzywo?

Jarmuż znany jest od ponad 2 tysięcy lat. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, ale bez problemu rozrasta się na innych kontynentach. Należy do roślin kapustnych, jego liście są duże, ciemnozielone i podłużne, o kędzierzawych brzegach i sztywnym systemie blaszek w jasnozielonym kolorze. Odmian jarmużu jest wiele, można też spotkać liście proste i na przykład w kolorze fioletowym.

Z uwagi na bogactwo cennych składników, warto jeść jarmuż co najmniej raz w tygodniu, tym bardziej że jest warzywem smacznym i łatwym w przygotowaniu. Jarmuż w smaku przypomina nieco kapustę, brokuła i szpinak.

Dlaczego powinniśmy jeść jarmuż !

Jest niskokaloryczny, bogaty w błonnik i ma niski indeks glikemiczny

Jarmuż ma niewiele kalorii – 100 g dostarcza organizmowi ok. 50 kcal, dlatego bez obaw mogą po niego sięgać osoby przebywające na diecie odchudzającej. Ma również niski indeks glikemiczny – 28, co sprawia, że mogą go do swojej diety włączyć cukrzycy. Pomaga także w trawieniu.

Jest źródłem żelaza

Jarmuż ma więcej żelaza niż wołowina, a jak wiadomo, żelazo jest niezbędne w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi w szpiku kostnym, transportowania tlenu do różnych części ciała, wzrostu komórek, prawidłowego funkcjonowania wątroby itd. Jarmuż to także produkt idealny dla kobiet w ciąży.

Jest bogaty w witaminę K

Witamina K rzadko występuje w innych warzywach, a jest ważna, bowiem chroni przed nowotworami, w tym raka wątroby, pęcherzyka żółciowego, piersi i jajników. Jest także ważna dla zdrowia kości i krzepnięcia krwi. Wystarczy jeść 1 porcję jarmużu dziennie, by zapewnić zapotrzebowanie na tę witaminę.

Zawiera przeciwutleniacze

Zawiera sulforafan, silny przeciwutleniacza o działaniu antynowotworym potwierdzonym badaniami naukowymi.

Wspiera układ krążenia

Spożywanie jarmużu pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu.

Działa przeciwzapalnie

Jarmuż jest doskonałym źródłem kwasu alfa-linolowego (ALA). To rodzaj kwasu tłuszczowego omega-3, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Zmniejsza też ryzyko cukrzycy typu 2 i wpływa na prawidłową pracę serca. Ponadto pomaga w walce z zapaleniem stawów, astmą i chorobami autoimmunologicznymi.

Jest źródłem witaminy A

Witamina A zapobiega kurzej ślepocie, która objawia się pogorszonym widzeniem po zmierzchu. Pozytywny wpływ na zdrowie oczu mają także zawarte w jarmużu antyoksydanty. W warzywie tym znajdziemy między innymi zeaksantynę i luteinę, które są składnikiem pigmentu plamki żółtej. Wspierają one ochronę siatkówki oka przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Jest bogaty w witaminę C

Witamina C wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga profilaktykę miażdżycy – zmniejsza utlenianie złego cholesterolu LDL oraz wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.

Ma dużo potasu i wapnia

Potas zwiększa drożność naczyń krwionośnych, a wapń odpowiada za pompowanie krwi do tkanek ciała. W połączeniu sprzyjają obniżeniu ciśnienia krwi.