Dlaczego pies się drapie?

Uporczywe drapanie Twojego czworonoga wywołuje słuszne obawy o jego zdrowie. O ile samo drapanie jest zjawiskiem naturalnym i pomaga psu pozbyć się nadmiernej sierści lub elementów, które są traktowane jako powodujące podrażnienie skóry psa, to ciągłe drapanie powinno wzbudzić niepokój. Czasami dochodzi wręcz do sytuacji, kiedy pies wygryza sierść. Jest to bardzo niebezpieczne. Temat warto skonsultować z lekarzem weterynarii, a wcześniej zapoznać się z informacjami, które prezentujemy poniżej. Jeśli Twój pies ciągle się drapie, sprawdź, co może być tego przyczyną i jak możesz mu pomóc.

1. Dlaczego pies się bez przerwy drapie?

2. Ciągłe drapanie się psa – jaki może być powód?

3. Jak zaradzić na nadmierne drapanie się psa?

Dlaczego pies się bez przerwy drapie?

Dlaczego pies się drapie? Jeśli uporczywe drapanie wzbudza Twój niepokój, pierwszym powodem może być obecność pasożytów, a wśród nich pcheł. Ich obecność powoduje chęć ciągłego drapania. Organizm psa reaguje na ich obecność momentalnie. Jeśli wykluczasz pasożyty zewnętrzne, innym powodem drapania może być atopowe zapalenie skóry Twojego czworonoga. Powoduje ono silny świąd skóry na ciele psa. Jeśli to nie zapalenie, Twój pupil może mieć przesuszoną, podrażnioną skórę. Powodem tego mogą być zbyt częste kąpiele i naruszenie naturalnej bariery lipidowej czworonoga przez używanie zbyt silnych szamponów. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz na stronie https://piesotto.pl/blog/dlaczego-pies-sie-drapie/.

Ciągłe drapanie się psa – jaki może być powód?

Drapanie i częste tarzanie mogą być spowodowane także przez alergie pokarmowe i alergie kontaktowe. Ustalenie czynnika, który wywołuje alergię, umożliwia kontrolowanie nieprzyjemnych objawów i zapewnia zwierzęciu komfortowe życie. W takim wypadku konieczne może się okazać wykluczenie elementów, które stanowią alergeny środowiskowe. Częste drapanie i inne niepokojące objawy mogą mieć także podłoże hormonalne. Zaburzenia hormonalne u psów mogą być wywołane na przykład nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów płciowych, cukrzycą. Jeśli uporczywemu drapaniu towarzyszy także wypadanie sierści, wykonanie badań krwi może się okazać konieczne.

Jak zaradzić na nadmierne drapanie się psa?

W przypadku nadmiernego drapania psa najlepiej udać się do lekarza weterynarii na wizytę. Lekarz weterynarii przeprowadzi niezbędne działanie diagnostyczne i ustali, w jaki sposób można pomóc pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości Twojego psa. Jest wiele przyczyn świądu, a pies drapie się z różnych powodów. Weterynarz pomoże je odkryć, a także zapisze odpowiednie preparaty lecznicze.

undefined