Dlaczego i jak należy zadbać o odpowiedni komfort snu?

Jak spać, żeby się wyspać? To pytanie, które zaczęli sobie zadawać naukowcy w pierwszej połowie ubiegłego wieku, rozpoczynając badania nad higieną snu. Pod koniec lat 70. opracowano szereg zaleceń, których celem miała być poprawa jakości snu, a w konsekwencji także podniesienie komfortu życia pacjentów. Sen ma bowiem niebagatelne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia! Chroniczne niewyspanie może powodować bóle głowy, bezsenność, problemy z pamięcią i koncentracją, nadmierną drażliwość, stany lękowe, a nawet zaburzenia libido. Co zrobić, żeby łatwiej zasypiać i budzić się wyspanym? Podpowiadamy!

5 rzeczy, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz poprawić komfort snu

Odpowiedni materac

Warto zadbać o prawidłową postawę ciała nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy. W łóżku spędzamy średnio 8 godzin dziennie. To czas, w którym nasze ciało powinno się zregenerować, a nieodpowiednio dobrany materac – zbyt twardy lub zbyt miękki – może powodować nadmierne napięcie mięśni, czego efektem mogą być bóle w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym. Na rynku dostępnych jest wiele produktów wykorzystujących rozmaite technologie. Największą popularnością w takich sklepach jak Selene.pl cieszą się materace sprężynowe (typu pocket lub multipocket) o różnym stopniu twardości, piankowe (termoelastyczne, reagujące na temperaturę ciała) oraz hybrydowe wykorzystujące technologię pierwotnie stworzoną z myślą o… astronautach.

Poduszka ortopedyczna

Problemy z kręgosłupem mają osoby w coraz młodszym wieku. To konsekwencja zmiany trybu życia na „siedzący”. Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami komputerów i smartfonów, co boleśnie odczuwa nasz kręgosłup, zwłaszcza odcinek szyjny. Pojawiają się chroniczne bóle głowy i karku. Zła postawa może prowadzić do licznych schorzeń i powstawania zwyrodnień. Jednym ze sposobów, aby złagodzić objawy i zapobiec rozwojowi wielu chorób jest stosowanie specjalnie wyprofilowanych poduszek. Dostępne na rynku produkty zapewniają kręgosłupowi naturalną pozycję w trakcie snu i nie prowadzą do nadmiernego napięcia mięśni.

Wietrzenie sypialni

O wietrzeniu sypialni warto pamiętać przez cały rok, także zimą (oczywiście pilnując, by nie dopuścić do wychłodzenia mieszkania). Dlaczego to takie istotne? Tlen jest niezbędny do prawidłowej pracy całego organizmu, a to, że nasz umysł w nocy śpi, nie oznacza, że organizm się „wyłącza”. Odpowiedni poziom tlenu pomoże mu szybciej się odbudować.

Unikanie używek przed snem

Alkohol, papierosy, kawa, ciemna herbata, słodkie napoje – to produkty, z których warto zrezygnować przed snem, ponieważ utrudniają zasypianie i regenerację.

Regularny tryb życia

Nasz organizm bardzo lubi rutynę. Stałe godziny posiłków i pory snu dobrze mu służą! Jeśli masz problemy ze snem, spójrz na problem z nieco szerszej perspektywy. Spróbuj wyeliminować złe nawyki, zadbaj o dobrze dobraną dietę bogatą w owoce, warzywa oraz zdrowe tłuszcze i nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu.