Dla kogo dieta ketogeniczna?

Weekly diet plan. The concept of proper nutrition. Selective focus. nature.

Dieta ketogeniczna jest ostatnio bardzo popularna. Ten sposób żywienia jest o tyle nietypowy, że główną rolę w takim jadłospisie odgrywa tłuszcz. Wiele osób jednak potwierdza, że ta metoda odchudzania jest skuteczna i w ich przypadku przyniosła oczekiwane rezultaty. Warto mieć świadomość, że dieta ketogeniczna nie może być wykorzystywana przez każdą osobę, która chciałaby schudnąć, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. U kogo dieta ketogeniczna może się sprawdzić, a kto powinien z niej zrezygnować? Podpowiadamy.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest to dość restrykcyjny sposób odżywiania, w którym maksymalnie ogranicza się spożywanie węglowodanów, a zwiększa spożycie tłuszczów. Ważne są w niej proporcje poszczególnych grup składników pokarmowych, które powinny wynosić 80:10:10. Oznacza to, że 80% pokarmów w naszym jadłospisie to produkty tłuszczowe, 10% to węglowodany i 10% to białko. Dieta ketogeniczna, jeśli ma być wykorzystywana w celu redukcji wagi, wymaga również ustalenia pewnego deficytu kalorycznego.

Dla kogo dieta ketogeniczna będzie odpowiednia?

Dieta ketogeniczna zakłada podaż dużej ilości tłuszczu przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów do niezbędnego minimum, co sprawia, że organizm wchodzi w stan ketozy. Wówczas w krwi zmniejsza się ilość glukozy, a zwiększa ilość ciał ketonowych. Z tego powodu dieta ketogeniczna początkowo była dietą leczniczą, która była polecana osobom dotkniętym różnego rodzaju schorzeniami neurodegeneracyjnymi, na przykład chorobą Alzheimera czy Parkinsona. 

Ten sposób żywienia zmniejsza również ilość ataków u dzieci cierpiących na padaczkę lekooporną. Wykorzystywany był również u osób z zespołem Retta, Dravet, Doose, stwardnieniem guzowatym oraz u pacjentów cierpiących z powodu różnego rodzaju wad metabolicznych. Jako dieta odchudzająca z kolei może być stosowana przez każdą zdrową osobę. Warto jednak wcześniej kwestię tę skonsultować z dietetykiem lub lekarzem.

Kto nie może stosować diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna nie jest polecana osobom cierpiącym z powodu chorób trzustki, wątroby czy nerek. Nie jest zalecana również pacjentom z chorobami układu sercowo-naczyniowego, borykającym się z refluksem żołądkowo-przełykowym czy cierpiącym na kamicę dróg żółciowych. Nie mogą jej stosować również chorzy na cukrzycę, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Ze względu na to, że przeciwwskazań do stosowania diety ketogenicznej jest wiele, przed jej rozpoczęciem warto wykonać podstawowe badania krwi zalecone przez lekarza lub dietetyka.