Dieta odchudzająca – 6 zasad, których musisz przestrzegać

Chcesz się pozbyć nadprogramowych kilogramów i powrócić do szczupłej, lekkiej sylwetki? Podstawa to odpowiednie odżywianie. Zastanawiasz się, co i jak jeść, żeby schudnąć? Oto jak wygląda zdrowa dieta odchudzająca. Poznaj najważniejsze zasady!

1. Dieta odchudzająca nie oznacza głodówki

Chcesz schudnąć, więc zaczynasz niedojadać lub „pościć”? To rozwiązanie, które w długofalowej perspektywie nie przyniesie Ci dobrych rezultatów. Wręcz przeciwnie. Po pierwsze, w ten sposób możesz doprowadzić do poważnego zaburzenia podaży niezbędnych makroskładników odżywczych oraz witamin i składników mineralnych, co grozi problemami zdrowotnymi. Po drugie – „głodować” nie da się na dłuższą metę. Twój organizm potrzebuje „paliwa”, a kiedy go nie dostaje w odpowiedniej ilości, zaczynasz odczuwać frustrację i przemęczenie, a poza tym szybko męczysz się taką „dietą”. To zaś prosta droga ku temu, aby powrócić do niezdrowych nawyków i nadrobić stracone kilogramy z nawiązką.

2. Określ swoje zapotrzebowanie kaloryczne i trzymaj się go

To, że na diecie nie należy się głodzić, nie oznacza, że możesz jeść, ile chcesz. Liczba kalorii, które dostarczysz sobie w ciągu dnia, powinna być nieco mniejsza niż Twoje faktyczne zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki temu pobudzisz organizm do zużywania zapasów, czyli tkanki tłuszczowej.

Ile więc kalorii spożywać? Możesz to sprawdzić np. korzystając z kalkulatora diety Nice To Fit You – tak w kilka chwil policzysz, czy odpowiedni dla Ciebie będzie jadłospis zawierający 1500, a może więcej, jeżeli np. dużo ćwiczysz.

3. Jedz regularnie

Zdrowa dieta odchudzająca to taka, w której spożywasz posiłki regularnie. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, powinno to być 5 posiłków, spożywanych co ok. 3-4 godziny. Taki rytm jedzenia jest bardzo korzystny dla organizmu – pozwala zapobiec dużym wahaniom poziomu cukru, a przede wszystkim pozwala wyregulować metabolizm oraz zapobiega podjadaniu między posiłkami.

Jeżeli trudno jest Ci zachować regularne odstępy między posiłkami, bo np. nie masz czasu na ich przygotowanie, pomyśl o diecie pudełkowej. Ta usługa sprawia, że każdego ranka kurier przywozi Ci zestaw pięciu posiłków na cały dzień. Jedyne, co musisz zrobić, to otworzyć je, ewentualnie szybko podgrzać i zjeść.

4. Jedz dużo warzyw i sporo owoców

Warzywa powinny być podstawą Twojej diety odchudzającej, zwłaszcza na surowo i ugotowane na parze. Możesz też sięgać po owoce. Upewnij się jednak, że będzie ich ok. 3 razy mniej niż warzyw. Dlaczego? Ponieważ zawierają fruktozę, czyli cukier, który w nadmiarze może szkodzić odchudzaniu.

5. Nie zapomnij o nawodnieniu organizmu

Dorosły człowiek powinien pić dziennie ok. 1,5 litra płynów, a w szczególności wody. Jej zbyt mała ilość może prowadzić do odwodnienia, które niesie za sobą poważne problemy, np. z koncentracją, prawidłową pracą mięśni czy pamięcią.

6. Zadbaj o to, aby posiłki były smaczne

Dieta nie powinna Ci się kojarzyć z wyrzeczeniem, nijakim smakiem potraw i rezygnacją z tego, co lubisz najbardziej. Wbrew pozorom, odpowiednio skomponowany jadłospis może być zdrowy, sycący, a jednocześnie ekscytujący i smaczny. Aby taki był, warto sięgnąć po przepisy stworzone wspólnie przez dietetyków i szefów kuchni – oni wydobywają z produktów spożywczych to, co najlepsze.

Wypróbuj nasze porady i przekonaj się, że można chudnąć z przyjemnością. Powodzenia!