Deficyt kaloryczny u psa – jak odchudzić psa?

Otyłość wśród zwierząt domowych stanowi równie poważny problem, jak nadmierna masa ciała u ludzi. W obu przypadkach nazwanie problemu epidemią otyłości jest jak najbardziej trafne. Przyczyną nadwagi i otyłości u psów jest głównie mała ilość ruchu oraz nadmiar kalorii. Niektóre rasy mają też predyspozycje do otyłości, np. beagle czy labradory. Jak odchudzić psa? Podpowiadamy, co należy zrobić.

Kiedy konieczne jest odchudzenie psa?

Aby pies cieszył się dobrym zdrowiem, powinien utrzymywać prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość u zwierząt to złożony problem, który wymaga kompleksowego podejścia. Masz wrażenie, że Twój pies w ostatnim czasie się zaokrąglił, a jego brzuch wisi zbyt nisko? Jeśli podejrzewasz, że zwierzę ma problem z nadmierną masą ciała, musisz najpierw zgłosić to lekarzowi weterynarii.

O nadwadze u psa mówi się wtedy, gdy jego ciężar przekracza o 15–30% optymalną masę ciała. Z nadwagą możesz poradzić sobie na własną rękę, natomiast otyłość to choroba, która powinna być leczona pod okiem lekarza weterynarii. Diagnozuje się ją, gdy masa ciała psa odbiega o więcej niż 30% od optymalnej. Jak odchudzić psa z otyłością, a jak postępować w przypadku czworonoga z nadwagą?

Jak odchudzić psa?

Otyłość jest chorobą, więc odchudzanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii. Bardzo często towarzyszą jej inne schorzenia, dlatego przed zmianą sposobu żywienia konsultacja ze specjalistą jest niezbędna. Lekarz weterynarii może dokładnie zbadać czworonoga i dobrać dla niego odpowiednią dietę redukcyjną lub leczniczą.

Przy niewielkiej nadwadze wystarczy zwykle więcej ruchu i mała modyfikacja porcji pokarmu. Nie trzeba nawet zmieniać dotychczas podawanej karmy, tylko nieznacznie zmniejszyć jej ilość i podzielić ją na więcej porcji, np. 3–4 małe posiłki w ciągu dnia. Powinniśmy przede wszystkim ustalić dzienne zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia oraz odpowiedni deficyt kaloryczny. Warto poradzić się w tej kwestii zoodietetyka lub lekarza weterynarii.

Jeżeli pies do tej pory otrzymywał domowe jedzenie, najlepiej z niego zrezygnować na rzecz karmy pełnoporcjowej. Podając czworonogowi dania przygotowywane samodzielnie, trudno jest kontrolować odpowiedni bilans energetyczny. Taki pokarm zawiera zwykle więcej tłuszczu, przez co jest wyjątkowo kaloryczny. Z kolei karma gotowa – zarówno sucha, jak i mokra – stanowi kompletną i zbilansowaną dietę dla Twojego podopiecznego.

Jeśli zastanawiasz się czym karmić psa, żeby go odchudzić, zrezygnuj również z podawania przekąsek. Stanowią one dodatkową porcję kalorii, która często prowadzi do nadwyżki w bilansie energetycznym czworonoga. Po powrocie do optymalnej masy ciała można wrócić do serwowania smakołyków, tylko pamiętaj, że mogą one stanowić jedynie 10% dziennej dawki kalorii dla psa. Taką dawkę kalorii należy wówczas odliczyć od głównego posiłku.

Odchudzanie psa po kastracji i sterylizacji

Kastracja i sterylizacja zwiększają ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości u zwierząt. Po usunięciu gonad produkujących hormony płciowe kształtuje się nowa gospodarka hormonalna w organizmie psa, której efektem są dwie charakterystyczne reakcje: spowolnienie procesów metabolicznych oraz wzrost apetytu. Jak odchudzić psa po sterylizacji?

Oczywiście lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego od razu po sterylizacji warto nieco zmniejszyć kaloryczność diety czworonoga, żeby nie dopuścić do rozwoju nadwagi. Jeśli jednak już do tego doszło, a Ty zastanawiasz się, jak odchudzić psa po kastracji, to powinieneś skorzystać z przedstawionych powyżej porad. Niezależnie od przyczyny tycia zasady postępowania w przypadku nadwagi i otyłości zawsze będą takie same. Najpierw należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dokładnie zbada zwierzę i oceni, czy równolegle z nadwagą lub otyłością nie rozwijają się u niego inne problemy zdrowotne. Stosuj się do zaleceń dietetycznych specjalisty i stopniowo zwiększaj aktywność fizyczną swojego czworonoga.