Czym różnią się soki, nektary i napoje owocowe?

W sklepie znajdziemy soki owocowe tłoczone, nektary oraz napoje owocowe. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to wszystko jest tym samym. Większość osób nie zauważa różnicy między poszczególnymi produktami. Jednak okazuje się, że soki 100% z owoców nie są równoznaczne z napojami owocowymi. Czym się one różnią i po które warto sięgać?

Czym są soki?

Definicja mówi, że soki owocowe tłoczone powstają z przynajmniej jednego świeżego lub schłodzonego owocu, lub warzywa, mogą także pochodzić w inny sposób z drzew. Pod względem smaku, zapachu oraz barwy mają pasować do produktu, z którego powstały. A zatem sok, który kupimy w sklepie, powinien przypominać ten, który możemy sami zrobić w domu.

Ważne jest to, że soki 100% z owoców nie zawierają żadnych barwników, sztucznych aromatów, wzmacniaczy smaku i całej chemii. Nie dodaje się do nich nawet wody czy cukru. Są zatem w pełni naturalne. Możliwe jest jedynie dodanie cytrynu lub limonki oraz składników mineralnych.

W przypadku soków warzywnych zasady są mniej ostre. Można dodać zioła, sól, miód oraz cukier, a także wzbogać je witaminami i minerałami. Jednak wciąż jest zabroniona chemia.

Czym są nektary?

Nektary to soki, które zostały rozcieńczone wodą. Czasami też nieco się je dosładza cukrem lub miodem. Na jeden litr przypada zwykle 20 łyżeczek słodkości. Możemy w nich znaleźć też substancje słodzące czy zakwaszające, ale chemia jest ogólnie zabroniona.

Ilość soku jest zależna od tego, z jakiego produktu się tworzy nektar. W przypadku jabłek powinno być 50% soku, a przy czarnej porzeczce jedynie 25% soku. Po co są nektary, co niektóre soki owocowe tłoczone mogłyby być zbyt kwaśne dla człowieka. Dlatego konieczne jest ich osłodzenie i złagodzenie.

Ogólnie nektary nie są tak zdrowe jak soki, choć też plasują się dosyć wysoko. Dodawanie wody i substancji słodzących sprawia, że nieco tracą na jakości. Dlatego lepiej sięgać po soki 100% z owoców. Mamy wtedy pewność, że otrzymujemy pełnowartościowy produkt.

Czym są napoje owocowe?

Do napojów owocowych zaliczają się bezalkoholowe napoje na bazie soków. Nie ma tutaj limitu, ile owoców powinno znaleźć się w napoju. Jednak jest go przeważnie zdecydowanie mniej niż w przypadku nektaru. Zwykle wartość waha się w okolicach 3-5%, a czasami w ogóle nie ma soku.

W ich przypadku można spotkać się też z chemią, jak barwniki, konserwanty i aromaty. Wtedy jednak mają w sobie też dosyć sporo soku. Jednak ogólnie rzecz biorąc, lepiej ich unikać jeśli dbamy o swoje zdrowie.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest sięganie po soki, a co najwyżej po nektary. Mamy wtedy pewność, że otrzymujemy owoce, a nie chemię. Poza tym napoje owocowe mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Warto zatem zawsze przeczytać etykietę, zanim zdecydujemy się na kupno danego produktu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pysznymi i zdrowymi napojami.

Z tego względu warto stawiać przede wszystkim na soki owocowe i w razie potrzeby samodzielnie łączyć je z wodą w proporcji pół na pół. Jest to zdrowsze rozwiązanie, a sok wystarczy na dłużej.

Soki 100% z owoców znajdziesz na: https://naszatlocznia.pl/k/soki/owocowe/