Piękny uśmiech sprawia, że cała twarz prezentuje się o wiele lepiej. Z tego powodu warto zadbać o jak najlepszy stan posiadanego uzębienia, co znacząco wpłynie na aparycję. Współcześnie istnieje możliwość wykonywania zabiegów dentystycznych, które poprawią wygląd szkliwa, a zwłaszcza jego koloryt. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście skaling zębów.
Na czym polega skaling zębów?
Wspomniany zabieg opiera się na mechanicznym usunięciu złogów kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Na jego powstanie składa się sporo rozmaitych czynników, aczkolwiek głównym powodem pozostaje niedostateczna higiena jamy ustnej. Pozbycie się takich nieestetycznych zmian umożliwia tylko zdecydowanie się na przeprowadzenie profesjonalnego czyszczenia w gabinecie stomatologicznym. Odpowiednio wykonany skaling zębów pozwoli uzyskać natychmiastowy efekt pięknego, białego szkliwa, a co za tym idzie, pozwoli cieszyć się o wiele atrakcyjniejszym wyglądem.
Więcej o skalingu zębów przeczytasz tutaj: https://oclean.pl/skaling-zebow/
Jak często wykonuje się skaling zębów?
Wskazania do wspomnianego zabiegu to między innymi:
- obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych,
- częste stany zapalne dziąseł,
- regularne krwawienia w trakcie mycia zębów.
Jeżeli dostatecznie długo ignoruje się wskazane symptomy, może rozwinąć się paradontoza. Jest to dosyć nieprzyjemne schorzenie, potrafiące finalnie doprowadzić nawet do utraty zębów. Z tego powodu powinno się na bieżąco monitorować stan jamy ustnej i reagować w sytuacjach, gdy coś wzbudzi uzasadniony niepokój.
Skaling zębów wykonuje się przeważnie raz lub dwa razy w roku. Wykorzystuje się do tego najczęściej skaler ultradźwiękowy, a także rozmaite narzędzia ręczne. Wszystko zależy od tego, jak duże są konkretne złogi. Cała procedura cechuje się bezbolesnością, aczkolwiek istnieją osoby, jakie posiadają wyjątkowo dużą wrażliwość na ból. W takim przypadku można poprosić swojego stomatologa o zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Przeciwwskazania do wykonania skalingu zębów
Praktycznie każdy zabieg posiada określone przeciwwskazania do wykonania, wynikające z jego specyfiki. Nie inaczej jest w przypadku skalingu zębów. Należy zastanowić się przed wykonaniem tego typu procedur, jeżeli choruje się na:
- astmę,
- choroby nerek,
- alergię na środki chemiczne zawarte w piasku,
- przewlekłe choroby układu oddechowego.
Stomatolog najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem, aby określić ryzyko ewentualnych powikłań. Ostateczna decyzja zależy nie tyle od występowania wyżej wymienionych dolegliwości, co od stopnia nasilenia objawów, jakie się z nimi wiążą. Nie są bowiem bezwzględnym przeciwwskazaniem w każdym wypadku.
Higiena jamy ustnej po skalingu zębów
Żaden zabieg nie przyniesie trwałych oraz satysfakcjonujących efektów, jeżeli nie zadba się o stan uzębienia. Higiena musi być przede wszystkim regularna, aby dawała oczekiwane efekty. Z tego powodu stomatolog powinien poinformować pacjenta o:
- odpowiednich technikach oczyszczania jamy ustnej,
- metodach korzystania z nici dentystycznych, irygatora wodnego, czy też szczoteczek międzyzębowych,
- konieczności zmiany sposobu żywienia, w tym ograniczenia węglowodanów,
- korzyściach wynikających z zaprzestania palenia papierosów.
To wszystko sprawi, że skutki przeprowadzenia skalingu zębów utrzymają się na długo, co pozwoli cieszyć się białym, przyciągającym do siebie wzrok uśmiechem. Ponadto prawidłowa higiena zapobiegnie również powstawaniu próchnicy. Dzięki temu wizyty u stomatologa będą o wiele rzadsze. Są one bowiem dosyć stresujące dla większości pacjentów, a ponadto wiążą się przeważnie z wysokimi kosztami.