Czym jest kryptowaluta i jak to działa? (Przewodnik 2023)

Pierwszą wirtualną walutą w historii był bitcoin. Jego uruchomienie w 2009 roku zapoczątkowało rozwój technologii blockchain i nowej klasy aktywów. Nasz przewodnik pomoże ci zrozumieć, czym jest i jak działa kryptowaluta.

Kryptowaluta jest rodzajem cyfrowej waluty, zabezpieczonej systemami kryptograficznymi. Służy do bezpiecznych transakcji online bez pośredników.

Pierwszą wirtualną walutą w historii był bitcoin. Jego uruchomienie w 2009 roku zapoczątkowało rozwój technologii blockchain i nowej klasy aktywów.

Nasz przewodnik pomoże ci zrozumieć, czym jest i jak działa kryptowaluta.

Czym jest i jak działa kryptowaluta?

Kryptowaluta to waluta cyfrowa oparta na sieci rozproszonej na ogromnej liczbie komputerów. Wirtualne waluty nie są regulowane przez żadne centralne organy rządowe, co czyni je odpornymi na wszelkie interwencje ze strony państwa. Ich zdecentralizowany charakter sprawia, że transfer pieniędzy jest szybszy i tańszy w porównaniu do tradycyjnych systemów finansowych. 

Kryptowaluty służą do przechowywania lub wymiany wartości. Blockchain, czyli wirtualny łańcuch bloków, rejestruje dane i śledzi transakcje przesyłane za pośrednictwem sieci. Każdy blok zawiera zestaw transakcji i innych informacji. Dane przechowywane w bloku nie mogą zostać usunięte ani zastąpione po dodaniu ich do łańcucha.

Węzły to sieć współpracowników, która zarządza kryptowalutą. W sieci węzły pełnią różne role, od przechowywania po walidację danych transakcyjnych i zarządzanie bazą danych. Nie ma pojedynczego punktu awarii. Oznacza to, że uszkodzenie jednego węzła nie ma wpływu na księgę blockchain.

Jakie są zalety kryptowalut?

Wyjaśniliśmy już, co to jest kryptowaluta. Przyjrzymy się teraz zaletom cyfrowych monet.

Szybkie i tanie transakcje

Transakcje kryptowalutowe są przetwarzane w ciągu kilku minut. W amerykańskich instytucjach finansowych większość transakcji jest rozliczana w ciągu trzech do pięciu dni, a przelewy bankowe trwają co najmniej 24 godziny. Koszt transakcji kryptowalutowych jest znikomy, ponieważ eliminuje potrzebę potwierdzania płatności przez strony trzecie.

Decentralizacja

Kryptowaluty pomagają w walce z monopolem waluty i uwalniają pieniądze spod kontroli władz centralnych. Żadne organizacje rządowe nie mogą ustalić wartości cyfrowych monet lub przepływu. Entuzjaści wirtualnych walut uważają, że dzięki temu są bezpieczne.  

Dostępność

Aby korzystać z kryptowalut, potrzebujesz jedynie komputera lub smartfona z dostępem do internetu. Otwarcie portfela kryptowalutowego nie wymaga weryfikacji tożsamości ani sprawdzania zdolności kredytowej.

Bezpieczeństwo

Nikt nie ma dostępu do twoich środków, chyba że uzyska dostęp do klucza prywatnego twojego portfela kryptowalutowego. Jeśli zgubisz lub zapomnisz klucz, nie będziesz mógł odzyskać aktywów. Co więcej, transakcje są zabezpieczone przez blockchain wraz z rozproszoną siecią komputerów, które je weryfikują. 

Prywatność

Nie ma interwencji osób trzecich, dzięki czemu twoje konto zachowuje wysoki poziom prywatności. W łańcuchu bloków inwestorzy mają identyfikator i adres portfela. Transakcje są pseudonimowe i nie zawierają wrażliwych danych. 

Łatwa wymiana kryptowalut

Inwestorzy kupują kryptowaluty za pomocą walut fiat, takich jak dolar amerykański lub euro. Różne platformy handlowe pomagają inwestorom handlować kryptowalutami i wymieniać waluty przy minimalnych opłatach transakcyjnych.

Jakie są wady kryptowalut?

Inwestowanie w kryptowaluty może wydawać się atrakcyjne i opłacalne. Warto jednak wziąć pod uwagę wady cyfrowych monet.

Cyfrowy ślad

Zwolennicy kryptowalut twierdzą, że są anonimową formą transakcji. W rzeczywistości jednak są pseudonimowe. Oznacza to, że pozostawiają cyfrowy ślad, który da się odkodować. Istnieje więc możliwość ingerencji ze strony władz rządowych w celu śledzenia transakcji finansowych zwykłych ludzi.  

Ryzyko ataku 51%

Na blockchainie istnieje stałe ryzyko ataku 51%. Jest to sytuacja, w której górnik lub grupa górników uzyskuje ponad 50% kontroli nad wskaźnikiem hashowania sieci. Grupa, która uzyska kontrolę mogłaby odwrócić zakończone transakcje, wstrzymać je w trakcie, podwójnie wydać monety, uniemożliwić nowym transakcjom uzyskanie walidacji i wiele więcej. 

Ogromne zużycie energii

Większość blockchainów działa w oparciu o mechanizm konsensusu proof-of-work. Uczestnicy sieci korzystają z potężnych komputerów ASIC, aby dodać blok do sieci. Z tego powodu występuje nadmierne zużycie energii.

Brak regulacji

Brak regulacji prawnych powoduje, że nie ma polityki zwrotu środków lub anulowania błędnie dokonanych transakcji. Płatności kryptowalutowe nie są ubezpieczone. Ponadto, każda giełda krypto lub aplikacja ma swoje własne zasady.

Podsumowanie

Powstanie bitcoina zapoczątkowało boom na kryptowaluty. Rynek cyfrowych aktywów rozwija się bardzo dynamicznie. Niemal codziennie powstają nowe monety.

Inwestowanie w wirtualne waluty przyniosło wielu osobom imponujące zyski. Warto jednak pamiętać o ich spekulacyjnej naturze i związanym z tym ryzykiem. Zanim zainwestujesz, postaraj się zrozumieć, jak działa rynek. Zdobądź niezbędną wiedzę i podejmuj rozsądne decyzje.