Czym jest badanie Dopplera?

USG Dopplera to nieinwazyjne badanie mające na celu ocenić stan naczyń krwionośnych. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu żył i tętnic. Stanowi to działanie profilaktyczne mogące uchronić pacjenta przed udarem mózgu, zatorem płucnym czy zawałem serca. Na czym polega badanie Dopplera i w jakie są wskazania do jego wykonania?

Na czym polega USG Dopplera?

Badanie Dopplera wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które są wysyłane przez aparat ultrasonograficzny i docierając do będącej w ruchu krwi, odbijają się od niej i wracają do głowicy urządzenia. Jest to tak zwany efekt Dopplera. Odbijające się fale, rejestrowane są przez aparat i a zmiany ich częstotliwości przedstawione są na monitorze. Dzięki temu lekarz wykonujący badanie może ocenić prawidłowość przepływu krwi. Można tym samym wykryć miejsca, gdzie przepływ jest zablokowany, spowolniony lub miejsca, gdzie krew się cofa. Ostatni z przypadków może być spowodowany niedomykającymi się zastawkami żylnymi.

Badanie pozwala również ocenić wydolność monitorowanych naczyń krwionośnych, a także ukrwienie narządów. Oprócz tego USG Dopplera może być wykorzystywane do wykrywania silnie ukrwionych zmian nowotworowych w postaci guzów.

Techniki badania

Rodzaj zastosowanej techniki badania zależy od celu diagnostyki. Wyróżniamy badanie Dopplera z zastosowaniem fali ciągłej lub fali pulsacyjnej, Doppler Duplex oraz kolorowe badanie USG. Badanie z wykorzystaniem fali ciągłej pomaga diagnozować między innymi zmiany zachodzące w intensywności przepływu krwi. Metoda ta jest często stosowana do określania przepływu krwi w zastawkach. Druga z technik, wykorzystująca falę pulsacyjną, pozwala określać głębokość, na jakiej osadzone są naczynia krwionośne. W tym wypadku ograniczeniem jest prędkość przepływu krwi.

Badanie Doppler Duplex to technika wykorzystująca połączenie ultrasonografii z efektem Dopplera. Pozwala to na analizę nie tylko naczyń krwionośnych, ale także sąsiadujących z nimi tkanek. Ostatnia z technik polega na obrazowaniu krwi i jej przepływu w kolorze. Tym sposobem określa się prędkość i kierunek jej przepływu.

Jakie są wskazania do badania Dopplera?

Badanie Dopplera stosuje się przede wszystkim w podejrzeniu nieprawidłowości działania naczyń krwionośnych takich jak zatory żylne, tętniaki czy niedrożne tętnice. Wykonuje się je również u osób zmagających się z miażdżycą czy też chorobą zakrzepową naczyń krwionośnych. Oprócz tego możliwe jest zastosowanie technik badania Dopplera do analizy przepływu krwi w jamie brzusznej, kończynach dolnych i górnych oraz narządach płciowych. Możliwe jest także wykrywanie zmian występujących w obrębie tętnic szyjnych, podobojczykowych, czy w sercu.

W ostatnim z przypadków często obok USG wykonuje się też echo serca. USG Dopplera wykorzystywane jest również w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych. Możliwe jest to dzięki ocenie przepływu krwi w węzłach chłonnych, a także analizie ukrwienia guzów np. w wątrobie. Badanie pozwala ocenić poziom złośliwości takich zmian.