Czym jest bachata? – Słów kilka o dominikańskim tańcu bachata!

Gatunków tańca jest wiele. Niektóre są bardziej, a niektóre mniej popularne. Taniec bachata to bardzo ciekawa propozycja szczególnie dla wielbicieli salsy, ponieważ jest do niej podobny, tak samo, jak do innych latynoamerykańskich tańców. Duży nacisk w bachacie, kładzie się na seksualność, która jest jej główną cechą. Co ciekawe, bachata to nie tylko taniec, ale i muzyka, która staje się coraz popularniejsza na całym świecie. Więcej o tym stylu w dzisiejszym artykule.

Bachata – co to za taniec i skąd pochodzi?

Taniec bachata pochodzi z Karaibów, a dokładniej z Dominikany. Oprócz tańca jest to także rodzaj muzyki. Bachata powstała i pierwotnie rozwijała się w wiejskich i rolniczych terenach. Z tego powodu grana była początkowo na prostych instrumentach lub nawet na przedmiotach codziennego użytku. Co do tańca, to istnieją jego trzy rodzaje:

  • Taniec bachata dominicana – oryginalny styl powstały na Dominikanie. Jest podobny do cha-chy, a piosenki do niego są relatywnie szybkie. Bachata dominicana to przede wszystkim skomplikowana praca stóp. Charakter bachaty osiąga się dzięki ruchom bioder i pozostałych części ciała.
  • Taniec bachata moderna – uproszczona wersja bachaty nauczana najczęściej. Jest znacznie wolniejsza i prostsza, a z tego powodu możliwe jest wykonywanie większej ilości obrotów.
  • Taniec bachata sensual – wbrew pozorom nie jest to taniec erotyczny. Liczba pozycji otwartych jest zdecydowanie większa niż zamkniętych wymagających kontaktu biodrami.

Czym się różni bachata od salsy?

Taniec bachata może się wydawać podobny do salsy. Są jednak pewne ważne różnice, które charakteryzują oba tańce. Salsa jest przede wszystkim szybsza i nie tańczy się jej w parach tak blisko siebie. Można zatem pozwolić sobie na nieco więcej improwizacji. Ma także więcej obrotów i zmian pozycji. Bachata może być więc łatwiejsza, szczególnie że na początku łatwiej jest usłyszeć jej rytm. Poza tym sam krok podstawowy jest inny, ponieważ w salsie to kroki w przód i w tył, a w bachacie poruszanie się na boki.

Taniec bachata solo? Czemu nie!

Jeśli brakuje nam drugiej osoby do tańca, to warto wiedzieć, że bachatę można tańczyć solo i bawić się równie dobrze. Oczywiście mowa tu o dominicanie i modernie, ponieważ styl sensual zdecydowanie wymaga partnerstwa. Na pewno nie pożałujemy decyzji o zapisaniu się na kurs tańca bachata. Tańczona solo bachata pozwoli nauczyć się podstawowych kroków i pomoże nabrać pewności siebie w ruchu. Być może partner w końcu się znajdzie, a jeśli nie, to i tak będziemy mogli śmiało odwiedzić latynoską imprezę i świetnie się bawić, tańcząc bachatę!

Jak tańczyć bachatę? Polecamy lekcje tańca!

Ciężko mówić o nauce jakiegokolwiek tańca bez pomocy profesjonalnego instruktora. Dlatego też najlepiej zapisać się na lekcje tańca, gdzie tam pod okiem odpowiedniego trenera nauczymy się podstawowych kroków. To właśnie podstawowe kroki są kluczem do sukcesu w każdym tańcu. Odpowiednio poprowadzone lekcje tańca pozwolą nam także otworzyć nasze ciało na muzykę i nabrać pewności siebie, która jest przecież nieodzowna w tańcu bachaty lub salsy.

Artykuł napisany we współpracy z https://danceatelier.pl/